| didi33 a întrebat:

Stiu ca se spune ca e normal sa cada intre 50-80 de fire de par zilnic, altii zic chiar 100, altii pana in 50.Nu mai stiu ce sa cred. daca mi-ar cadea 100 de fire de par zilnic cu siguranta as cheli, probabil depinde mult si de ritmul de regenerare.
Lasand la o parte ce se spune as vrea sa fac un mic chestionar printre voi.
1.cate fire estimati ca va cad zilnic?
2. cate fire estimnati ca pierdeti la spalat?

Eu una la spalat pierd cam 35 de fire si pe zi cam 25 si tot mi se pare mult si parca parul tot se rareste.

3 răspunsuri:
| Alexutza25 a răspuns:

Ţi-ai numărat toate firele din cap una câte una cam câte ţi-ar pica? Poţi merge şi pe stradă şi să-ţi pice încă 20 şi tu să nu-ţi dai seama.

| mimikafrumusika a răspuns:

Daca observi ca parul ti se rareste ar trebui sa mergi la un doctor, poate exista vreo problema.Eu am parul foarte des si imi cad foarte multe fire pe zi..peste 100 in orice caz, insa nu mi se rareste. Poate ar trebui sa faci un control.

| A2895 a răspuns:

Intr-o carte a unuei cunoscute styliste scrie ca intre 100-150 e acceptabil. Deci cu siguranta nu ai cheli.
Zilnic nu pierd mai multe de 40-50.
La spalare e alta poveste, acolo probabil ca sunt 50-70
Si cu toate astea nu se observa. E la fel.

Poate te obsedeaza gandul ca iti cade parul si de aceea il vezi ca se rareste, dar cu siguranta e la fel. Daca te ingrijoreaza atat de tare problema du-te la dermatolog.