| anonim_4396 a întrebat:

Sunt atât de urâtă încât mă urăsc toți. Am puncte negre pe față, ochi mici + găuri pe față
Niciun fel de machiaj nu îmi stă bine.
Cun să arăt mai bine? cum să mă machiez? Sau să incerc un aspect cât mai natural? am inceput sa mă urăsc

Răspuns Apreciat de Editori
| eckblume a răspuns:

1. Mergi la dermatolog.
2. Mergi la un salon pentru a-ti alege machiajul potrivit.
3. Apreciaza-te asa cum esti, altfel o sa te simti si mai ranita cand vor face altii comentarii despre aspectul tau.
4. Acneea nu mai e ceva nemaintalnit. Nu o poti controla. Sunt n persoane cu situatie asemanatoare. Machiajul strident nu e pentru oricine. Incearca unul cat mai natural. Ai grija de tenul tau.
Nu cred ca te urasc toti fiindca esti "urata". A urî e mult spus.

14 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mergi să-ți faci tratament la dermatolog pentru găurile alea, se umplu cu acid sau ce intervenție consideră doctoru că e nevoie
pentru puncte negre le scoți la cosmetică și întreții cu acid salicilic
iar ochii mici mi se par sexy dacă-s puși în evidență

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se vede ca nu esti pusa la treaba si te plictisesti. Vai si amar de viata ta!

| RAY a răspuns:

Doar sufletul conteaza nu fizicul, nimeni nu te vede toata lumea e oarba, tu vum de te vezi e un miracl minune

| doctorandus a răspuns:

Eu cand apreciez o femeie frumoasa ii apreciez formele. Nu prea ma impiedic de aspectul pielii, doar sa nu fie tatuata pe fata. In general nu-mi plac tatuajele.

| LPCTSTR a răspuns:

Numai un imbecil ar urî o persoana doar pentru aspectul fizic.
Prin urmare, toti cei din jurul tau sunt imbecili.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu te uraste nimeni dar intr-adevar sunt oameni foarte rai care rad de diferite imperfectiuni ale oamenilor.
Daca vrei sa scapi de aceste imperfectiuni si sa te simti mai bine in pielea ta, poti ori sa le acoperi (cu un fond de ten cu acoperire mare, concealer si ce mai e nevoie) ori sa faci diverse proceduri ca sa scapi de ele, dar cand o sa dispui de bani si timp pentru ca sunt destul de scumpe (ma refer la gaurelele de pe fata daca e vorba de cicatrici de la acnee sau de la puncte negre, adica sa faci un peeling chimic, mai multe sedinte).
Dar gaurelele pot fi si pori dilatati care se pot micsora printr-o rutina de ingrijire a tenului.
Trebuie neaparat sa iti faci o rutina, folosesti dimineata si seara gel de curatare si crema hidratanta, iar o data pe saptamana o crema cu acid salicilic sau alt acid exfoliant (acidul salicilic exfoliaza pielea si te scapa de puncte negre). Deci trebuie sa faci ceva cu punctele negre pentru ca daca sunt mari, cand le vei scoate iti vor ramane gauri si mai mari si e greu sa te ajute si peeling-ul chimic.

| Sophieka a răspuns:

Trebuie sa iti vindeci problemele piele / chipului, inainte ca sa poti sa aplici machiaj. Iti degradezi pielea si mai mult prin cosmetice.
Nu te poti da inca cu fond de ten, poti folosii rimel pentru genele ochilor si creion pentru sprancene.
Trebuie ca toate aceste rautati sa te faca mai puternica si sa te miste in directia de rezolvare a problemelor tale.

| CleanHeart a răspuns:

Nu exista fete sau baieti urati
Pune-te in cea mai buna valoarea a ta dar nu e destul fizic, e nevoie si psihic, citeste carti care te invata cum sa ai incredere in tine, frumusetia fara inteligenta e ca un cartof care arata bine dar inauntru e stricat.
Ultimul sfat pentru tine e sa te inconjori doar de persoane care te iubesc, restul nu conteaza.

| Alverto a răspuns:

"noi am putea fi doar o iluzie, exact ca un joc, noi suntem omuleții din joc, iar creatorul care a făcut jocul decide cum e totul, totul e pregătit din înainte de fim, exact ca un joc"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Măi ce rost are acest site când unii dintre noi suntem mincinoși în viața reală, păi în spatele tastaturii poate fi oricine.De la un copil până la un adult cu chef de glume. Uite aici https://www.tpu.ro/......-in-toata/ și de la același utilizator altă întrebare https://www.tpu.ro/......trecut-am/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Recomandarea e să cauţi un stilist bun care să-ţi găsească coafura şi machiajul potrivit pentru tipul tău de ten. El ştie cel mai bine.

| Bruno92 a răspuns:

Buna.câteva ședințe de peeling chimic te ar ajuta enorm, sau microdermabraziune.
cauta un dermatolog bun ca problema ta nu e de nerezolvat. nu ai de ce sa te urăști, fiecare suntem frumoși în felul nostru, nimeni nu e perfect!

| Blackrose18 a răspuns:

Uite...cei care spui tu ca te "urasc" sunt doar niște oameni răi care au sufletul acru ar trebui sa iti fie mila de ei fiindca se iau de fizicul cuiva..nu tu ai ales sa primesti cosurile alea negre nici ochii aia mici... ceea ce poți controla este personalitatea ta, fii o persoana sincera, demnă si buna iar fizicul tau invata sa il iubesti asa cum l-ai primit sunt sigura ca la un moment dat va fi cineva care te va vedea speciala asa cum esti

| TrueSport a răspuns:

În primul rând nu exista persoane urâte, gusturile diferă. Încercă să te iubești mai mult pe tine ( dacă tu nu o faci, cum poți cere cuiva sa o facă? ). În al doilea rând apucate sa faci sport..asta o să te ajute mult, unele din obiectivele sportului este dezvoltarea fizică armonioasă!