| împreunăfacembine a întrebat:

Sunt băiat și am tenul gras și cu urme de la acnee. Cu ce m-as putea da pentru un ten cât mai curat?

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Urmele de acnee ori cu acizi exfoliați ori procedura la dermatolog în funcție de cât de grave sunt.
intră pe grupu de Facebook the ordinary Romania și învață să-ți faci o rutină de îngrijire

| Ofiintă a răspuns:

Pentru un ten cât mai curat, ai nevoie de un gel de curățare.
Îti recomand gelul de curățare la roche posay effaclar și crema hidratantă toleriane ultra fluid.

| Adry05 a răspuns (pentru Ofiintă):

Nu ajută doar gelul de curățare și pentru ce probleme are el nu o să rezolve doar cu ce i-ai spus. astea sunt un prim pas, dar nu i-ai dat nici spf care e vital mai ales la coșuri și semne că i le transformă în cicatrici de care greu mai scapă și cu laser

| Ofiintă a răspuns (pentru Adry05):

I-am recomandat un gel de curățare, pentru că înaintea aplicării oricărei creme, serumuri, loțiuni este nevoie ca și tenul să fie curățat. După care, i-am recomandat o cremă, pentru că acel gel de curățare, fiind destinat unui ten acneic, este mai agresiv și usucă tenul.
Crema este una lejeră, având in vedere faptul că a specificat că se confruntă cu un ten gras.
Într-adevăr, nu i-am recomandat spf, asta pentru că nici eu nu folosesc, nu am găsit unul pe placul meu.
În orice caz, mai mult decât acest strict necesar în ceea ce privește ingrijirea tenului, personal, nu pot să-i recomand. Este necesar să se adreseze unui medic dermatolog.

| Adry05 a răspuns (pentru Ofiintă):

Da, înțeleg dar era bine să-i menționezi asta pentru că din răspunsul tău reiese că va reuși să rezolve problema doar cu astea 2 produse

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gel de curățare, skinoren și crema hidratanta cu sfp 50, alege gel de curățare de la bioderma (pentru ten gras )
Nu știu dacă ți le da fără rețetă, eu îți recomand să nu te dai cu creme după ureche și sa ceri părerea unui dermatolog.

| LittlePoppy a răspuns:

Daca ai tenul gras, mergi la medicul endocrinolog sau la internist. Cremele (grase fiind prin definitie) mai rau vor face.

| Adry05 a răspuns (pentru LittlePoppy):

Vorbești prostii. tenul gras are nevoie la rându lui de îngrijire, adică și hidratare totodată, și dacă-l usuci și nu-l hidratezi se îngrașă mai rău să suplinească lipsa hidratăriiwinking