| anonim_4396 a întrebat:

Sunt fată și îmi crește păr pe picioare ca la bărbați.
L-am îndepărtat cu ceară, dar a crescut la loc.
Nu știți cum să opresc creșterea părului de pe picioare? Sau măcar să crească mai puțin?

15 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te ai ras vreodata pe picioare cu lama? De aceea i ti creste, ce varsta ai tu? Multumesc sărut mîna!

| doctorandus a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Te inseli, ideea ca rasul influenteaza cresterea parului este un mit urban.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru doctorandus):

Posibil este un mit dar am auzit o de multe ori.

| OkBa a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

E doar un mit, parul nu creste mai repede dupa ce te razi cu lama, cauta pe net inainte sa-ti dai cu parerea.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Mergi la un salon cu epilare definitiva big grin

| Freya1 a răspuns:

Încearcă să iti faci si un control ginecologic ca nu cumva sa ai ovare polichistice.Sau ceva analize pentru hormoni.
Epilarea cu laser poate ar fi o optiune, doar ca ai nevoie de mai multe ședințe ce nu sunt tocmai ieftine.

| Frank51 a răspuns:

Ai optiuni putine:

1: ras simplu cu aparat tip bic, avantaje= se face repede si usor, ieftin, confortabil, dezavantaje= parul creste destul de repede inapoi.

2: epilare cu ceara, avantaje= parul creste mult mai greu inapoi, circa in 2-3 saptamani, dezavantaje= doare putin, e mai scump si necesita mai mult timp

3: epilare definitiva, avantaje= nu mai creste parul o bucata lunga de vreme 2-3-5 ani, dezavantaje= pretul, costa cam 15 bastoane.

| Nirvanaaa a răspuns:

E normal sa crească însă dacă este in exces atunci trebuie sa mergi la endocrinolog. Este deficienta hormonală.

| Yuoia a răspuns:

Iti va creste indiferent daca il razi sau il epilezi. Nu te uita la prostiile de mai sus ca lama il face sa creasca sau il indeseste. Nu este adevarat. Adevarul este ca ai probleme cu hormonii. Unii se nasc asa cu probleme hormonale din cauza medicamentelor luate de mame in timpul sarcinii sau poate fi ceva ereditar.
Mergi la endocrinolog. Doar acolo te poate ajuta.

| Legion7X a răspuns:

Te-ai depilat în trecut? Eu știu că numai așa crește. Și crește mai repede dacă te depilezi. În fine nu contează că ai păr pe picioare, important este să ai suflet frumos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Posibil sa ai testosteronul marit si estrogenul scăzut.
Recomand un control la sange la endocrinolog.

| OkBa a răspuns (pentru anonim_4396):

Femeile n-au testosteron, testosteronul e produs de testicule si numai noi, barbatii, avem, barbatii au testosteron, femeile au estrogen, de unde naiba ai scos-o p-asta tu copil de 12 ani care esti.

| anonim_4396 explică (pentru OkBa):

Https://laboretica.ro/......ul-scazut/

Vezi că esti un prost daca nu esti informat?
Mama ce tampiti pe lumea asta.
Puteai da un search pe google inainte sa dai comentariul asta dar prostu nu e prost destul pana nu e si fudul.

| OkBa a răspuns:

Epilare cu laser, iti creste par pe corp "ca la barbati" pentru ca ghici ce, si femeile si barbatii is tăt oameni.

| OkBa a răspuns:

Tu cati ani ai?