| Billieeeeeeeeee10 a întrebat:

Știe cineva un tratament eficient pentru cearcăne?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Somnic

| Bizon95 a răspuns:

Sigur, te duci la doctor sa iti verifice ficatul!
NOOOO SHlT!
cearcanele apar in principal din cauza ficatului

| Elena9328 a răspuns:

Multa apa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masca cu pasta de castravete proaspat. Sau felii de castravete taiat proaspat aplicat pe ochi/cearcane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un somn bun e cel mai eficient tratament pentru cearcăne.

| bbnnmm a răspuns:

- Odihnă - pielea se regenerează și este reglat nivelul de oxigen și nutrienți
- Hidratează-te - hidratează pielea și reduce riscul de apariție al cearcănelor
- Protejează pielea din jurul ochilor
- Masaj la nivelul ochilor - masajele faciale stimulează circulația sângelui și tonifiază mușchii de la nivelul ochilor
- Castraveți - contine antioxidanți, vitamina K și C, care sunt absorbite prin piele și reduc inflamația de la nivelul ochilor
- Ulei de ricin - are proprietăți antiiflamatorii și antioxidante și contribuie la menținerea aspectului neted al pielii din zona ochilor
- Ulei de cocos - complexul de vitamine și minerale repară zonele afectate de cearcăne
- Ulei de migdale - conține acizi grași care hidratează pielea, agenți de albire și vitamina E care reîntinerește pielea, oferindu-i un aspect ferm si suplu, ajută la o mai bună circulație sangvină
- Zaț de cafea - are proprietăți antiinflamatorii care ajută la menținerea elasticității pielii, iar cafeina protejează împotriva razelor UV și ajută la circulația sângelui din zona ochilor
- Apă de trandafiri - reîntinerește pielea și estompează cearcănele, datorită efectului calmant care reduce aspectul de ochi obosiți
- Pliculețe de ceai negru sau verde - au un conținut bogat de antioxidanți care ajută la contractarea vaselor de sânge
- Suc de cartofi cruzi - cartofii cruzi conțin un agent de albire care ajută la depigmentarea pielii și îi oferă un aspect luminos
- Suc de roșii - proprietăți de albire

| sabypinguu19 a răspuns:

Încerca să faci o pastă din castravete și banana puse la rece, și aplica-le pe cearcăne dimineața, încearcă și vitamina C(ser)