| tanasaiosif a întrebat:

Transpir in exces la subraț, ce ma poate ajuta? Un antiperspirant bun stiti? Sau ce as putea folosi? Dau funda

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| WhiteLife a răspuns:

Cel mai bine e sa mergi la medicul de familie, ca sa-ti dea o trimitere la dermatolog si endocrinolog. Trebuie mai intai de toate sa gasesti cauza, pentru a putea trata problema, nu doar efectele. La mine e pe baza nervoasa, asa ca atata timp nu ma stresez e ok. Problema e ca atunci cand ma stresez nu ma pot controla deloc. Dermatologul mi-a recomandat Extract cu Mar Paduret de la Platextrakt, dar nu a facut minuni. Am ramas la concluzia ca e hiperhidroza si am folosit si folosesc Odaban. Diferenta intre deodorante si antiperspirante e asta: deodorantele nu opresc transpiratia, ci doar omoara bacteriile care o produc, deci vei transpira la fel de mult, insa nu va mirosi. Antiperspirantele folosesc substante care blocheaza porii, in felul asta substantele care ar trebui eliminate raman in continuare in corp (ceea ce nu e sanatos deloc), dar nu vei mai transpira. Odaban e unul dintre cele mai puternice, continr ceva saruri de aluminiu care sunt foarte eficiente. Daca il folosesti asa cum scrie pe prospect nu vei avea treaba, insa, pe termen lung, nu cred ca e prea ok. Inca o data, un medic e cel mai in masura sa determine cauza.

8 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Vichy roll on, varianta pe negru.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Au la farmacie transpiblock spray

| AdelinaC a răspuns:

Pe mine ma ajuta alea cu talc

| relian a răspuns:

In primul rand trebuie sa dai jos mararu cel ai acolo laughing, deci te razi cu lama, apoi folosesti deodorant sau antiperspirant cu deodorant.Bafta.

| aXy99 a răspuns:

Du-te la endocrinolog. Nu sunt bune antiperspirantele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Odaban mi se pare cel mai eficient.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseste un deodorant bun! Sau poti merge la endocrinolog, dar pentru asta nu e așa grav

| G7yama a răspuns:

Încearcă să te speli in fiecare dimineata in zona axilei dupa ce te speli pe fata si dinți și apoi foloseste Dove cu castravete. Este foarte fresh. Sper ca te am ajutat