| anonim_4396 a întrebat:

Trebuie sa aplic o crema hidratanta inainte de a ma da cu fond de ten? Sau se poate si asa? Am nevoie si de gel de curatare sau e ok si cu apa?
Ofer funda

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Daca nu ai tenul uscat merge si fara. Fondul de ten se aseaza mai bine daca te dai cu crema sau primer (unele persoane le folosesc pe amandoua, eu nu).
Gelul de curatare e pentru curatarea fetei, rolul lui e de a elimina impuritatile. Dimineata nu il folosi daca nu vrei si nu simti nevoia dar seara cand te demachiezi nu trebuie sa fii sigura ca ai eliminat tot?

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Sa fi sigur ai vrut sa zici happy
Ce e primer? Eu ma dau cu fond te ten sa mai imi deschid putin tenul nu ca as avea o imperfectiune

Răspuns Apreciat de Editori
| Anemona2020 a răspuns:

Buna. Este indicată o crema hidratanta, una cu protecție solară sau un primer. Poți alege una dintre ele. Acum depinde și de tenul tău.
Ar fi ok și un gel de curățare și după ce te speli este indicat sa folosești o apa micelara și vei vedea ca chiar si după spălare se vor mai lua impurități pe discheta demachiantă.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Anemona2020):

Apa micelara a fost inventata pentru indepartarea machiajului, in special pentru make up artisti pentru ca nu e necesara clatirea cu apa. Asa cum zicea un alt utilizator pe aici, nu cred ca ai vrea pe fata ta ceva care dizolva machiajul (si usuca foarte tare tenul, testata de mine asta) si dimineata si seara. Ideal ar fi ca apa micelara sa o foloseasca doar pentru indepartarea machiajului, in niciun caz dimineata inainte de aplicarea machiajului. Este mai mult decat suficient gelul de curatare dimineata. Chiar si seara as spune ca e suficient gelul de curatare, eu personal am aruncat apa micelara, nu mi se pare utila tuturor.
La ultima fraza cred ca ai vrut sa spui invers, mai intai apa micelara si apoi gelul de curatare.

| Anemona2020 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Eu folosesc o apa micelara de la farmacie. Nu neaparat la cea folosită pentru machiaj.
Eu seara folosesc și după gelul de curățare apa aceea micelara.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Aoleu ce prostie de răspuns ai premiat. fondul de ten niciodată nu se pune în contact direct cu pielea, neapărat trebuie o cremă sau un primer sub el.
ai nevoie de gel de curățare că tenul nu se curăță suficient cu apă, mai ales dacă ai avut și machiaj pe față. ba chiar dacă te machiezi îți trebuie și demachiant sau apă micelară ca să înlături stratul de machiaj, apoi cureți cu gel de curățare și apă și apoi aplici toner pentru asigurare că pielea e complet demachiată și închiderea porilor și calmarea pielii după curățare.

| oany a răspuns:

Buna.Ideal este sa iti cureti fata cu demachiant sau apa micelara, dupa sa folosesti o crema potrivita tipului tau de ten( iti poate spune o cosmeticiana ce tip de ten ai) sau uleiuri de masline, cocos, argan (sunt foarte bune si naturale..mult mai indicate decat cremele din comert pline de parabeni.) si ulterior aplici fondul de ten. Dupa ce ai aplicat fondul de ten, este indicat sa folosesti si o pudra pentru a rezista mai bine si a taia luciul neplacut.(asta in cazul in care nu dolosesti deja un fond de ten mat)

| Furnicuta000 a răspuns:

Primerul e o crema care se da inainte de fondul de ten, se mai numeste si baza de machiaj si ajuta machiajul sa se fixeze mai bine, sa reziste mai bine etc.

| anonim_4396 explică (pentru Furnicuta000):

Ok mersi nu stiam

| BuLaNNNeL a răspuns:

Stai. esti fata? laughing

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Sunt baiat ma ce fata visezi
Nu vezi ca i am scrie furnicutei sa fi sigur voiai sa scrii adica la genul masculin ..pff ai baut spirt man?laughing
Ea o scris sigura iar eu am corectato ca sigur voia sa scrie nu sigura laughing

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Fond de ten, creme? Baaa laughing alooo, armata, introduceți stagiul obligatoriu.
P.S n.am citit, de fapt cred ca nici nu.mi apăreau raspunsurile celorlalți.
Esti mai bine?

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Man nu ai inteles ce am vrut sa transmit, eu ma dau cu fond de ten ca sa mai imi deschid putin tenul, masti mi lene sa imi fac
Nu din alte cauze ma dau.da sunt putin mai bine nu ma doboara pe mine 14 ani de depresie si 3 de anxietate pastilele sunt balarii
Tehnici de respiratie sunt mai eficiente

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Si lupta nu uita de luptă. Dacă nu faci nimic nu se va întâmpla nimic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da-l dracu de fond de ten daca tu vrei doar sa-ti albesti tenul. Niacinamida este un ingredient ce ofera luminozitate tenului fara a sensibiliza tenul.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......em-p332948

Orice persoana are nevoie de un gel de curatare iar persoanele care se machiaza sau folosesc creme cu SPF au nevoie si de un demachiant. Iti recomand laptele demachiant si gelul de curatare din gama Balea med, le gasesti in DM. Costa 11-14 lei fiecare.

Zinc oxide si titanium dioxide sunt doi pigmenti albi ce au si proprietatea de filtru UV mineral (filtrele chimice sunt mult mai iritante si putine persoane le tolereaza in jurul ochilor ) care iti protejeaza tenul de efectele nocive ale soarelui (pete, riduri, cancer de piele, arsuri, bronzare etc ). Alege creme SPF 50 sau 30 pentru ca te protejeaza mai mult timp, aplica intr-o cantitate generoasa. Fiind pigmenti albi cremele SPF ce ii includ iti deschid tenul cu cateva nuante, pot arata grase, mai ales daca spf-ul e bazat doar pe filtru mineral, dar se pot fixa cu o pudra alba precum asta :
https://makeup.ro/......uct/59927/

https://comenzi.bebetei.ro/......re-p102505

| Rx5hnS a răspuns:

Da. Dar ai grija sa nu fie grasa. Altfel o sa se aplice aiurea.