| AriannaAri a întrebat:

Un minor, pentru a-si face un tatuaj, trebuie sa fie insotit neaparat de un parinte sau poate fi insotit si de o alta persoana majora(iubit)? Funda pentru cel mai bun si rapid raspuns happy.

Răspuns Câştigător
| iulia91 a răspuns:

Ai nevoie de acordul părintelui, sau tutorelui. Deci nu, nu te poţi duce de capul tău, cu prietenul, iubitul, sau orice altă persoană puţin trecută de vârsta majoratului happy. Dar acum, depinde bineînţeles, şi de persoana care ţi-l face. Dacă te laşi pe mâna vecinului de la 3, şi-i promiţi o bere-doua, probabil ţi-l face, însă orice salon serios, care se respectă va avea nevoie de semnătura perintelui. Bafta happy

5 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Legal,orice salon autorizat face tatuaje minorilor numai insotiti de un parinte, ori tutore legal.Altfel poate fi dat in judecata de parinte, si-si pierde autorizatia.Nu conteaza alta persoana, chiar daca e majora, odata ce nu te are sub tutela.Chiar si o persoana particulara poate fi actionata in justitie daca tatueaza un minor, fara acordul tutorilor legali.

| andreyutzha a răspuns:

Iti trebuie permisiunea unui parinte.

| kityshiatat a răspuns:

Iti trebuie acordul tutorelui tau pentru ca nimeni nu raspunde daca patesti ceva, incearca sa iti convingi parintii, bunicii... ceva sa mearga cu tine la salon...