| Anonim5084689 a întrebat:

Un tratament pentru cearcane negre dacă puteti sa imi spuneti dar fara leacuri babesti ca le-am incercat pe toate si nimic. Ceva de la farmacie si daca se poate ceva care sa nu mascheze cearcănele.Un tratament care sa le vindece daca exista.

7 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Ulei de masline cu lamaie. Cate o lingurita dimineata si seara.

| JustForFewSeconds a răspuns:

Este un ser de la The Ordinary pe baza de cofeina. E ieftin si il poti incerca. big grin

| Violleta2022 a răspuns:

Nici un leac, pastila sau crema sau tratament nu functioneaza pentru cearcane, daca nu dormi noaptea.
Pielea din jurul ochilor este direct afectata de lumina emisa de computere, telefoane, televizor, tableta samd.
Cearcanele apar in urma noptilor pierdute, in fata unui ecran electronic (de telefon, televizor, coumpter samd).
Culca-te seara la 9-10 seara si in cateva luni, cearcanele vor dispare.
https://lensa.ro/......a-le-stii/

| Anonim5084689 explică (pentru Violleta2022):

La mine din cauza stresului mi-a aparut cearcane.Ca de dormit, dorm destul nu sunt obosit

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim5084689):

Nu m-ai inteles! Nu de "dormit destul" vorbesc, ci de dormit in anumite ore vitale, noaptea, de la ora 10 la 6 dimineata.
Dormind de la 3 noaptea la 12 ziua, nu-i acelasi lucru cu dormit de la 10 la 2, pentru ca sunt hormoni vitali creierului si organelor, care se produc numai cand dormim intre 10 seara si 2 noaptea.
Tot acei hormoni ajuta la buna functionare a organelor, la producerea de materii vitale, de eliminare a stresului si de eliminare a toxinelor din ficat.
Cearcanele apar din lipsa somnului de NOAPTE (10 noaptea- 6-7 dimineata) si lipsa producerii acelor hormoni, in plsu, adancindu-se si din chinuitul ochilor pe timp de nopate, sa priveasca la un ecran electronic.

| Anonim5084689 explică (pentru Violleta2022):

Corect..numa ca mie mi-e cam imposibil sa adorm devreme..chiar nu pot, nici nu stau cu ochii intr-un ecran si nu pot dormi