| anonim_4396 a întrebat:

Va rog din suflet sa ma ajutati. Am 13 ani si acum cateva ore mi-am vopsit bretonul cu un roscat destul de deschis (parul meu natural e șaten deschis), stiti ca din mai este la moda sa iti vopsesti doar in doua parti micute roscat, roz, mov, albastru, verde etc. Problema e ca la cat de proasta am fost m-am vopsit cu vopsea permanenta si acum nu stiu ce sa fac ca sa dispara, eu mai mereu imi tin parul prins si acum arata groaznic, se vede o dunga rosie si nu imi place. Va rog spuneti-mi ce sa fac, am nevoie de ajutor urgeeeent crying in cat timp va dispărea? crying

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca la 13 ani deja te vopsesti „la moda", e clar ca ai inceput-o prost. Vopseaua permanenta, dupa cum ii este denumirea, iese greu in timp. Va trebui sa astepti sau sa te vopsesti pe tot parul, cu o alta culoare care acopera porcaria facuta de tine.

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru darrio2007):

Ba chiar m-am vopsit prima oara cu vopsea permanenta la 11 ani, mi-am făcut vârfurile blonde si atunci mi-am adorat parul happy dar acum il uraaaaaasc crying

| darrio2007 a răspuns (pentru Irinaaaaaaaioanaaaaa):

Era inevitabil.

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru darrio2007):

O sa ma tund cheala

| darrio2007 a răspuns (pentru Irinaaaaaaaioanaaaaa):

Parca nici chiar asa.

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru darrio2007):

Macar asa o sa mi se regenereze parul, nu o sa il mai am ars si urat.

| darrio2007 a răspuns (pentru Irinaaaaaaaioanaaaaa):

Daca nu te deranjeaza, fă-o.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Se duce, negresit, prin spălări repetate, dacă nu ai folosit vopsea in ulei. ))
Daca nu ai răbdare, du-te acum la un market, cumperi o solutie pentru decolorare și o vopsea cu nuanța de șaten deschis. Urmezi indicatiile din interiorul ambalajului și in trei ore obtii ce iti place.
Intai, iti decolorezi putin părul de nuanța roșu tizian și abia după decolorare, aplici nuanța de șaten.
Problema e că solutia decoloranta distruge firul de păr, adică il arde. Dar, fiindca e vorba doar de breton, il poti scurta lunar pana îți va crește cel sănătos.

A doua varianta, iti prinzi bretonul cu o agrafă superbă, sau iti pui o bentiță frumoasă cu floricele de vară.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta se intampla cand faci ce e "la moda". Moda nu arata cu bine pe toata lumea, de fapt pe foarte putine persoane. Singurul lucru ar fi sa te vopsesti cu o culoare ca a parului tau peste, dar nu sunt sigur ca functioneaza. Daca nu, asta e, iti asumi. Sa stii ca nu intereseaza pe nimeni asa tare. N-o sa mai poata prietenii tai ca ai tu parul rosu laughing Daca sunt prieteni de treaba nu ar trebui sa rade de tine. Ca regula, oamenilor le pasa de tine mult mai putin decat crezi. Deci nu te mai isteriza atata ca nu e ultima oara cand o sa iesi in public fara sa arati perfect.

| Denisa0954 a răspuns:

Dacă e vopsea permanentă dispare destul de greu..cateva luni daca e una de calitate. Cam tot ce poti face e să te vopsesti tot părul sa ti faci o culoare uniforma, deși era de preferat sa nu fi facut asta, esti cam micuță sa te vopsesti de la vârsta asta. Mamica ta stie ce boacănă ai facut?

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru Denisa0954):

Da, ai mei au fost de acord si stiu ca acum vreo 3 ani cand mama se vopsea am rugat-o sa imi faca si mie o suvița asa ca acceptase si nu stiu in cat timp a dispărut nuanța dar vreau doar sa ies afara fara grija ca arat ca o boschetara... Off, acum chiar ca imi urăsc părul. Mai este si o alta metoda? Daca merg la un salon poate rexva priblema fara sa doloseasca ceva chimic? Nu stiu ce sa mai zic dar... Te rog mai da-mi sfaturi. Ies in fiecare zi afara cu prietenii si acum mi-e rusine, offf crying

| Denisa0954 a răspuns (pentru Irinaaaaaaaioanaaaaa):

Nu trebuie sa il decolorezi. Mergi la un salon si te poate vopsi cu vopsea fără amoniac, care nu face rau la par