| alinutza_7194 a întrebat:

Va rog sa'mi spuneti ceva tratamente pentru pistrui ca nu-i suport.chiar daca nu am multi imi doresc nespus de mult sa scap de ei. daca m'ati putea ajuta as fi foarte fericita.as vrea cava sfaturi, creme, tratamente!?

4 răspunsuri:
| Amyyyyyyy a răspuns:

Uite chiar daca tie nu iti plac si chiar daca nu ii suporti stai linistita cu diferite creme ii poti inmulti asa ca...si sa-ti mai zic ceva pistrui te apara de cosuri. Adica pistrui impiedica aparitia cosurilor.[Si... esti frumoasa asa cum esti! dar treaba ii nasoala cand nu esti multumita de tine dar asta ii un complex stupid.iar inca un pont:pistruii iti evidentiaza ochii si ii pun in evidenta asa ca lasa-i in pace sa isi faca treaba:*]

| adriana996 a răspuns:

Nuj daca stii dar era o poveste mai demult cu o fetita care se ruga la Dumnezeu sa o scape de pistrui, la un moment dat aceasta a avut un vis prin care o voce ii spunea ca Dumnezeu are o gradina (in care suntem noi oamenii) iar El avea nevoie de o floare ca ea in gradina lui. Adica: Dumnezeu te-a dat cu pistrui pentru ca are nevoie de o frumusete ca tine, asa cum esti tu, cu tot cu pistruii care fara sa iti dai seama poate te fac sa ai un farmec aparte!
Sfatul meu este sa nu iti strici fata cu felurite creme pentru a scapa de ei, poate iti vei strica pielea...nu merita. Oricum succes! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Solutii naturiste:

Estomparea petelor de pe piele se poate realiza cu ajutorul unor masti sau tratamente naturale in special pe baza de lapte, lamaie, caise sau castraveti. Este adevarat insa ca nu ne putem astepta la minuni daca apelam la aceasta varianta mai ales ca nu intotdeauna acelasi tratament are efecte pozitive pentru toata lumea. Trebuie deci sa existe disponibilitatea de a incerca in mod repetat pana cand rezultatele incep sa fie vizibile. Iata asadar cateva masti pe care orice medic homeopat ni le-ar putea recomanda:

1. Amesteca un suc natural de patrunjel cu o cantitate egala de suc de lamaie, suc de coacaze si portocale dupa care adauga lotiunea obtinuta in crema ta preferata si aplica aceasta masca de cateva ori pe saptamana.

2. Pistruii se tamponeaza de 2-3 ori pe zi cu o lotiune preparata din lapte dulce si castravete. Taiat in rondele mici, castravetele se pune intr-o cana, se acopera cu lapte proaspat nefiert si se lasa la macerat cateva ore la rece. Apoi se scurge laptele si se foloseste asa cum precizam anterior.

3. Se prepara un amestec din sucul rezultat in urma pisarii florilor si tulpinilor de papadie, cu o cantitate aproximativ egala de suc de lamaie si miere, peste care se adauga si cateva lingurite de argila pana se obtine o solutie pastoasa. Aceasta masca se poate aplica de 3-4 ori pe saptamana in special seara dupa demachiere.

4. Puteti opta si pentru o masca formata din 3 linguri de zeama de lamaie, 20 de grame de drojdie de bere si alte 20 grame de tarate de grau, aplicata asa cum mentionam si la mastile precedente.

5. Se poate face si un amestec din ceapa si otet (o ceapa taiata marunt si amestecata cu 3 lingurite de otet). Lotiunea trebuie pastrata la frigider si, desi are un efect benefic, trebuie avertizat in privinta mirosului destul de neplacut al acesteia.

Agentii de albire:

La cabinele cosmetice exista diferite tratamente speciale pentru decolorarea petelor insa nu este intotdeauna cea mai buna solutie pentru ca exista riscul unei decolorari prea accentuate astfel incat pielea sa devina mai alba in jurul pistruilor decat in rest, efectul fiind deci unul invers decat cel scontat.

Tratamente chimice:

Acestea constau in indepartarea epidermei si a unei parti din derma cu ajutorul substantelor acide. Ceea ce e insa important de mentionat in acest caz este ca tratamentul trebuie insotit intotdeauna de o crema de protectie solara indiferent de sezonul in care va aflati pentru evitarea situatiilor in care pistruii devin si mai intens colorati. Rezultatele peelingului chimic pot dura de la 6 luni la 1 an in functie de profunzimea actionarii impotriva pistruilor.

Tratamentul cu laser:

Rezultatele acestui tratament sunt foarte bune dupa cateva sedinte, leziunile produse pielii fiind destul de mici Trebuie totusi sa tinem cont si de faptul ca un astfel de "razboi" impotriva pistruilor poate fi destul de costisitor.
Este de altfel recomandat ca, inaintea inceperii oricarui tip de tratament, sa se faca un consult la medicul dermatolog pentru a se verifica de ce tip sunt leziunile de pe piele si daca se poate actiona cu succes si fara.

In concluzie, daca vi se pare ca intr-adevar pistruii va stirbesc frumusetea atunci merita sa incercati remedii ca cele de mai sus. Nu uitati insa ca celebritati precum Nicole Kidman, Lindsay Lohan sau Julianne Moore fac parte din categoria "pistruiatelor" care au un farmec personal deosebit si care isi poarta cu mandrie "jucausele" pete de pe piele.

| crista_8085 a răspuns:

Din cate stiu, se pot ameliora considerabil cu ultrasunete. exista unele saloane de infrumusetare care au acest gen de aparate, dar nu stiu cat de costisitor este tratamentul si nici daca este sau nu reversibil. oricum, sunt multe vedete care au pistrui (nicole kidman, lindsay lohan, julianne moore sau chiar megan fox) dar se pare ca desi au f multi bani nu au reusit sa-i elimine complet sau poate ca nici nu au vrut, sunt mai sexy asa. a aparut de ceva vreme o crema de la gerovital cu extract de floare de colt menita sa uniformizeze tenul, am folosit si eu o mostra si mi-a placut.(mai mult, imaginea acestei creme este paula seling si ea cu pistrui.)