| anonim_4396 a întrebat:

Voi judecati oamenii dupã modul in care se imbracã?

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Unul dintre ce mai cei oameni (din toate punctele de vedere), pe care l-am cunoscut, se imbracat in costum, camasa cu guler scrobit si cravata, de luni de la 9:00, pana vineri la 17:00. In weekend, purta pantaloni din piele, tricouri fara maneci si/sau veste, aratandu-si cu mandrie colectia impresionanta de tatuaje. La reactia mea de stupefactie, replica lui a fost: "sunt om de afaceri de la 28 de ani, dar sunt biker de la 16!". Concluzia este ca haina NU il face pe om! Si o vorba veche spune "nu judeca o carte dupa coperta!".

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, toti o facem, chiar daca nu o recunoastem!
Cand ai in fata un nepieptanat, imbracat in blugi rupti, cu tricou mototolit, ce-ti spui? ca-i vreun miliardar care a venit de la plaja acum, sau ca-i vreun boschetar care a dormit pe o banca in parc?
Toti tindem sa judecam dupa prima impresie, prima vedere... este normal!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Dai niste exemple prea extreme, dar ce zici de oameni care se imbracã sub medie, poate chiar par mai sãraci la prima vedere dar dacã ajungi sã-i cunosti iti dai seama cã au ceva in cap, si niste bani strânsi sub posetã, am vãzut exemple. La fel am vãzut si oameni cu haine de 100 de Euro, si dacã ii cunosti nu sunt cine stie ce, cele mai scumpe lucruri care le au sunt hainele si lucrurile extravagante.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-mi place sa ma sscund dupa deget si nici sa mint frumos, ca nu fac nimanui o favoare, dimpotriva!
Adevarul este dureros, dar spus sincer si deschis atunci cand trebuie, salveaza vieti si trezeste la realitate.

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

Da-i pace Donnei, face parte dintr-o categorie de oameni ipocriti. Ea nu incurajeaza la a fi tu insuti si la a fi ce spune ea, respectiv societatea. (depinde ce ii convine).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai mereu... de ce sa mint

| anamariarot a răspuns:

În general nu, dar dacă văd, de exemplu, o fată cu pantaloni scurți d-ăia care vin pe jumătatea fesei și se vede o mare parte din fund, nu pot să nu mă întreb dacă are creier sau nu. N-am o problemă cu persoanele care abordează un alt stil vestimentar decât al meu și nu epatează(în sens negativ, ca în exemplul anterior prezentat).

| anonim_4396 explică (pentru anamariarot):

Se poate si din libsa educatiei parintilor, la fel sunt si cele care au decolteul prea la vedere si burta.

| DenisaNicoletaG a răspuns:

In niciun caz!

| DaniTDCI a răspuns:

Deloc

| CleanHeart a răspuns:

Nu, haina ajuta omul caracterul il face

| Victoria18 a răspuns:

Daca vad ca se imbraca ca o parasuta sau ca un poponar si cocalar etc etcc logic ca da, dar in rest altfel de tinute nu judec ma refer la cele normale

| AliTheo18 a răspuns:

In mare parte, adevarul este ca da, chiar daca ei sunt exact opusul, dar prin haine, prin orice de fapt, transmiti ceva catre ceilalti oameni. Sunt multe nedreptati, neadevaruri, dar asta este viata.

| RoxanaY a răspuns:

In general, oamenii compenseaza prin imbracaminte calitatile care le lipsesc.

| MuCelMic a răspuns:

Nu!

| Caine1122 a răspuns:

Toti spun ca nu dar in mare parte este contrar mai ales in atmosfera unei scoli, liceu sau generala unde sunt numai barfitori care nu au ce face cu geaca. Pe strada nu prea se aplica asta gen uite-l si pe ala cum e imbracat da in untr-un colegiu da.

| Panda13907362 a răspuns:

Nu,oamenii nu trebuie judecatii nici macar dupa comportamentul lor..pentru ca nu sti de ce se comporta asa, poate pe unii dintre ei nu a avut cine sa ii invete cum sa se poarte si cu ce sa se imbrace, parerea mea este ca nu trebuie sa judeci o peraoana daca nu o cunosti foarte bine...Asa se imbraca diferite stiluri si chestii si au un comportament mai 'necivilizat' sa zic asa, dar in sufletul lor nu se stie ce se ascunde...

| anonim_4396 explică (pentru Panda13907362):

Ai dreptate.

| bhdfdfgfgggggggg a răspuns:

În mare parte, da. În special femeile, pentru că modul în care o femeie își alege stilul vestimentar spune multe despre personalitatea acelei femei. Chiar dacă ar fi 40 de grade afară, nu cred că asta ar fi motivul pentru care o femeie să poarte colanți transparenți astfel încât să i se vadă ața și *feliuțele*. Cred că femeile care adoptă un stil vestimentar sumar și indecent, sunt nesimțite și vor să atragă privirile bărbaților și implicit un compliment sau o propunere indecentă, în cazul în care *cade* ceva iar fraza cum că *femeile care se îmbracă sexi și provocator o fac pentru că se simt ele sigure pe ele* este o vrăjeală, adevăratul motiv fiind cel sus menționat de către mine. Și asta ar putea să-mi confirme și fetele care mi-au văzut răspunsul, să văd și eu dacă mă înșel în privința asta sau într-adevăr am dreptate (deși nu cred că nu este așa) happy
Ps: M-am referit la partea feminină. Despre partea masculină nu prea am ce să zic pentru că nu văd des pe stradă bărbați care să se îmbrace provocator sau cărora să li se vadă ceva prin pantaloni, cel mult să zicem că mai văd rar pe unu îmbrăcat cu pantaloni colorați și mulați, dar nimic exagerat happy

| anonim_4396 explică (pentru bhdfdfgfgggggggg):

Este sexul frumos este si normal, sa conteze vestimentatia bine cum am discutat una este sã se imbrace ca o prostituatã alta sa-si alege o tinutã ok. La fel si barbatii sunt multi Smecheri cu haine scumpe dar manancã Shaorma cu 10 Lei laughing