| danmariusalexandru a întrebat:

Vr si eu sa stiu daca port 42-44 la blugi si vreau sa imi iau de pe un site o pereche de blugi dar marimile sunt W(si un numar)L(si un numar). Exemplu W44-L38

Răspuns Apreciat de Editori
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Marimile de genul 27/30, 28/32 sau W36L34 sunt marimi americane pentru blugi/pantaloni.
W vine de la Waist (talie) si reprezinta circumferinta in talie masurata in inch (1 inch=2. 54cm). L este pentru lungime sau inseam, este lungimea cracului pantalonului masurata pe interior pana la cusatura dintre picioare (tot in inch).
Marimile uzuale pentru W sunt intre 25 si 40 iar pentru L 30, 32, 34. Vezi si asta: http://eu.topshop.com/......53011/home
Marimile de genul 34/32, 34/34 reprezinta exact acelasi lucru.
Atentie la sistemul de masura, marimile intre 34-58 sunt de obicei marimi europene. Intotdeauna trebuie verificat tabelul de marimi al siteului de pe care vrei sa cumperi.