| OnlyDga a întrebat:

Vreau sa imi fac comanda de o saptamana de o pereche de blugi/pantaloni de pe h&m, dar nu inteleg cum sta treaba cu marimile. La unele perechi scrie asa 34/34, 36/34, 38/38, etc. La unele in schimb scrie doar cifra simpla 34, 36, 38,40. Sa mor daca mai inteleg. Si eu am o pereche de pantaloni tot de pe h m, marimea M, erau cu marimi europene. Si acum cum *** sa mi dau seama ce marime e buna? Si mai am o pereche de blugi cumparata marimea 36/34. Nu mai inteleg nimic.

Răspuns Câştigător
| Alfred0703 a răspuns:

36/34 inseamna latime(36) si lungime(34). Cele simple(34, 36, etc) inseamna practic 34/34, 36/36, adica aceeasi lungime si latime.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cele doua cifre inseamna latimea in talie si lungimea cracului
Daca e doar o marime cele doua sunt egale.

| Dismally a răspuns:

Daca purtai M ti-ar trebui un 33 - 34, depinde de model.

| OnlyDga explică (pentru Dismally):

Da dar conteaza si modelul. Eu am o pereche de pantaloni cargo de jogging M. Total diferit fata de o pereche de jeans normali.