| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa ma vopsesc blonda. Parul meu natural e saten deschis, dar acum cateva saptamani l-am vopsit cu nuantator saten inchis-aproape brunet si a iesit roscat inchis, nu stiu cum. S-a mai dus culoarea, dar e totusi inchis fata de culoarea mea naturala. Trebuie neaparat sa-l decolorez? Fiindca mi-am mai decolorat acum ceva timp niste suvite si efectiv le-am distrus, ars. Alte metode de a prinde culoarea exista?

Răspuns Câştigător
| Just0a0dream a răspuns:

Buna!
Te-ai facut acum cateva saptamani cu nuantator si inca il mai ai? Dubios./nu te decolora, distrugi parul.Trebuia sa te uiti la numar, ce e dupa punct, reflexul pe care il are culoarea.Pe ambalaj nu arata mereu culoarea exact asa cum e ea,cu reflex cu tot, plus pe pe fiecare culoare iese diferit, in functie de ce baza are. Daca vrei sa te faci blonda din saten, fa-o, dar asteapta sa iasa nuantatorul.Cand ai revenit la culoarea ta initiala, te apuci de treaba.De aici,depinde de ce nuanta de blond vrei. Daca vrei un blond deschis sau foarte deschis,iti spun ca va trebui sa te decolorezi,apoi sa te vopsesti. Daca vrei un blond inchis sau mediu,o poti face doar din vopsea.Te poti face blond deschis si din vopsiri repetate, dar in cateva luni vei ajunge cu diferente de culoarea, si arzi parul, in concluzie ajungi la acelasi rezultat in care te-ai fi decolorat apoi vopsit, ddar aici tine de alegerea ta.Nuantatorul blond nu intra in discutie pe parul tau saten,cred ca stii deja asta, nici pe blond inchis sau mediu, dar iti zic pentru ca am mai vazut cateva intrebari zilele trecute,, daca prinde nuantatorul blond pe par saten".Nu iese nimic, nuantatorul nu are putere de deschidere nici macar un ton.Acum e problema cu roscatul, acesta iese cel mai greu din par, pigmentii rosii sunt cel mai greu de scos din par.Mai asteapta, spala-te cu sampoane anti-matreata, acestea sunt interzise pentru parul vopsit fiindca grabesc,, spalacirea" culorii. Daca nu iese intr-o luna si tot nu renunti la ideea cu blond procedeaza in felul urmator:
1)Intai,iti faci decapaj pentru a scoate culoarea artificiala din par si a reveni la culoarea ta initiala(poate ti-l va mai deschide un ton-2).Ia-ti un plic/2/3 de pudra decoloranta in functie de lungimea parului tau si cantitate dubla de oxidant de 12%. Amesteci bine cele 2 ingrediente la care adaugi apa fierbinte si sampon.Apa fierbinte si samponul vor anula puterea oxidantului de 12 % care este cel mai puternic si acesta va ramane doar cu proprietatea de a activa pudra decoloranta.Imediat dupa ce te-ai spalat si samponat, pe parul ud, aplici aceasta compozitie cat mai repede si mai uniform pe tot parul.O lasi timp de 10-15 minute(poate si mai mult, daca tu consideri ca e necesar, dar nu mai mult de 30 de minute), timp in care masezi bine fiecare suvita.La sfarsit catesti, saponezi si aplici balsamul/, asca(de preferat, pe care o lasi minim 15 minute). Decapajl nu e un proes agresiv ca si decoloratia, dar totusi usuca putin firul de par.
2)La un interval de 2-3 zile(macar dupa ce ti se ingrasa parul, daca nu astepti macar o saptamana) iti cumperi pudra decoloranta si oxidant de 6%(daca esti sigura ca nuanta ta e saten deschis si nu mediu,e perfect).Le combini, si apllici(mai bine zis rogi pe cineva sa aplice) compozitia pe tot parul, incepand intai cu lungimile si varfurile, fiindca acestea se decoloreaza cel mai greu, la sfarsit radacinile(acestea se decoloreza cel mai repede fiind ajutate de caldura pe care scalpul o emana).Il lasi pe par in jur de 30-40 de minute.Repet,decolorantul trebuie aplicat rapid pe par, fiindca acesta o data aplicat, a si inceput sa actioneze, si daca e aplicat incet s-ar putea sa te trezesti cu diferente mari de culoare(oricum decoloratia nu iese niciodata 100% uniforma). Inca o chestie,ia-ti cata pudra si oxidant e nevoie,de obicei cantitatea dubla pe care folosesti la vopsea,fiindca acesta e foarte repede absorbit de par,sid aca nu e aplicat suficient,nu se decoloreaza destul(nu e ca la vopseaua inchisa,mai intanzi, mai una alta). Parul va ramane uscat si casant in urma procesului de decoloratie, de aceea e bine sa folosesti masca din ambundenta si sa o lasi cat mai mult, in plus sa te clatesti cu apa calduta spre rece, iar lungimile si varfurile chiar cu apa rece.Nu folosi feonul/placa/ondulatorul o vreme, parul e deja traumatizat, vei vedea ca parul se va rupe mai usor, se va incurca, va trebui sa ii acorzi mai multa atentie ca pana acum.
3)Te vopsesti.Acest pas este obligatoriu dupa decoloratie.Decolorantul,doar depigmenteaza, nu pigmenteaza ca vopseaua.In urma procesului de decoloratie parul ramane casant,fara stralucire, mat, el nu are pgimenti de culoare(naturali, pe care nu ii vei mai avea niciodata odata vopsit sau decolorat pe acea portiune) au artificiali(obtinuti prin vopsire). Dupa decoloratie cel mai probabil vei ramane cu o nuanta de blond galben, si posibil pe alocuri cu unele tente de oranj.In acest caz iti recomand sa ii alegi o vopsea blond argintiu deschis,sau blond cenusiu deschis(culori reci), si IN NICI UN CAZ spre culori calde cum ar fi blond auriu, blond capsuna, blond aramiu, blond miere etc..Ai nevoie de culori reci deocamdata care sa neutralizeze tonurile de galben si oranj. Dupa ce rezolvi problema, in timp, poti dupa aceea sa iti alegi orice alta nuanta, dar deocamdata te axezi pe acestea, reci.Ca si a decolorant, ai nevoie de o cantitate suficienta si la vopsea.Blondul nu e ca negru, ciocolatiu etc..Trebuie sa aplici peste tot suficient si uniform ca sa iasa uniform, iar vopseaua sa isi faca treaba.
Daca in final tot mai ai tonuri de galben, sau alte nuante care deranjeaza ochilor, te poti folosi de alte,, artificii" pana la urmatoarea vopsire.Nuantatorul blond din comert, cum am spus, cenusiu, argintiu sau metal.De asemenea, iti recomand samponul nuantator pentru par blond de la Kallos sau Loncolor.Acestea contin pigmenti violeti care neutralizeaza tonurile de galben. Unii se trezesc cu unele suvite violet, dar nu foarte tare.Samponul,inainte sa te dai cu el pe par, il diluezi cu samponul tau obisnuit.Mai poti pune in albastru de metil si violet de gentiana.Nu stiu sa iti zic cantitatile, depinde de recipient.De obicei pui in ceva in care pui apa care te clatesti.Pui putin, cat sa se coloreze putin apa, si bagi parul.Nu tii mult.3-4 secunde,sa nu capeti nuante.Te uitiin oglinda si daca mai vrei, repeti procedura.
Acestea sunt procedurile si,, ponturile" pentru un blond frumos. Odata ce ai obtinut blondul, nu te mai vopsi, doar radacinile la o luna-o luna jumate.Pe lungimi folosesti acele trucuri.Toti stilistii recomanda vopsitul pe tot parul de 2 maxim 3 ori pe an.Succes,si daca mai ai intrebari, iti raspund cu mare drag.

1 răspuns:
| SuntFataInPlm a răspuns:

Pai nu era vopseaua buna, deci vrei sa fii blonda? Atunci incet-incet cumpara vopse a de par din ce in ce mai deschisa, pana ajungi la blond.