| BounceOne a întrebat:

Vreau sa-mi dau pierce in limba. Cam cat timp voi avea limba umflata? In cat timp se va vindeca? Si ce alimente nu voi avea voie sa mananc?

15 răspunsuri:
| Kristinikaaa a răspuns:

Eu personal nu-ti recomand sa-ti faci pierce in limba. Are atat de multe contraindicatii: te impiedica sa vorbesti normal, strica iremediabil dintii (abrazie, parodontoza, carii, fracturi), retine bacterii si implicit mirosuri neplacute in gura si poate duce chiar la cancer de limba (care crede-ma pe cuvant, e ultimul lucru pe care ti l-ai putea dori). Mai mult de atat, prin rana deschisa pe care o ai formezi o poarta de intrare pentru tot felul de bacterii si virusuri (apropo, hepatita B si C se pot transmite asa). Din punctul meu de vedere, pierce-ul in limba este total inutil pentru ca oricum nu il vede nimeni, dar are atat de multe contraindicatii incat nu merita. Iti spun toate acestea pentru ca in adolescenta mi l-am dorit la fel de mult cum ti-l doresti si tu, insa m-am interesat putin inainte sa mi-l fac si mi-am dat seama ca mi-as face un rau cu mana mea.

| KulichkovAnamaria a răspuns (pentru Kristinikaaa):

Cata prostie ai in cap femeie? Cum poți spune ca un piercing îți strica dinții? cum poți spune ca te împiedica sa vorbești normal și produce mirosuri neplăcute in gura? Poate la tine se întâmpla asta ca ești certată cu periuța și pasta de Dinți

| Gur1tza a răspuns:

Limba sta umflata cam 3-4 zile. e mai greu sa mananci deoarece este umflata si va trebui sa mananci supe cu paiul, sa ti cam in permanenta un cub de gheata in gura atat cat suporti, si apa foarte sarata in gura ca sa te clatesti. apa sarata ajuta la vindecarea gaurii. de mancat nu ai voie sa mananci lactate in special si fierbinte. sfatul meu e sa.ti dai pierce.ul la un salon. costa in jur de 50-100lei. e mai igienic.

| anonimusanonimi a răspuns (pentru Gur1tza):

Trebuie sa comentez pentru cine urmeaza sa isi faca pierce si citeste asta. NU FOLOSITI PAIUL. Serios. Folositi o lingura pentru a "parasuta" lichidul in partea din spate a limbii. Bafta.

| blackwhiteebts a răspuns:

1.nu te va inpedica sa vorbeşti normal
2.Nu îți va mirosi gura
3.E normal ca la inceput sa ți se inflameze putin limba
4.Nu îți va transmite boli
5.Nu îți strica dinții
6. Durerea dispare in 2-4 saptamani depinde cum te ingrijesti
7.Nu trebuie sa mananci fierbinte sau lactate şi trebuie sa te ferest de sarutul pe gura cu o alta persoana timp de 3 saptamani
8. Spalate pe dintii macar de doua ori pe zi si foloseste apa de gura fara alcool
9.Nu bea sucuri cu acid daca nu te-ai obişnuit cu pierceingul deoarece iti poate inflama limba mult mai tare
10.Trebuie sa te pazesti foarte mult de microbi si in fiecare zi trebuie sa folosesti pasta de dinti, ața dentara si apa de gura fara alcool dar asta trebuie sa o faci si inainte de a te duce sa îți pui pierceingul.
11.Nu trebuie sa iti fie frica pentru ca pierceingul in limba e cel mai putin dureros.
Sper ca te-am ajutat!?
Baftă!

| Popa_Viorela_1988 a răspuns:

Hello. Depinde unde vrei sa mergi sa il faci, la cabinet (ceea ce recomand ) sau la prietenul de la coltul blocului. In general, 3-5 zile va sta limba umflata. Daca o soliciti si te joci cu pierce-ul, va sta umflata mai mult timp. Pentru calmarea durerilor ( pentru ca vor fii) incearca ketonal forte. Nu mai mult de 2 pe zi. Nu ai voie sa mananci lactate ( branza, iaurt, smantana, etc), cel putin doua saptamani, pentru ca contin o bacterie care face rau ranii deschise. Daca apare putin puroi, sub limba, langa gaura de la pierce, ia un antibiotic. Intreaba farmacista, nu mai retin ce am luat eu.
Nu folosii lidocaina, oricat de tare te-ar durea. Vei suferii putin, dar o sa fie in regula. Nu sunt atat de insuportabile durerile, daca iei ketonalul. Nu-ti recomand sa mananci supa cu paiu... daca incerci, vei intelege laughing Succes!

| MaduutzaMaduu a răspuns:

Te sfatuiesc sa ai mare grija atunci cand iti dai pierce-ul in limba, deoarece o sa suporti anumite consecinte. Nu ma refer la faptul ca apar infectii sau alte chestii in procent de 2% pot aparea infectii, dar daca esti fricoasa sau esti alergica la anumite metale, poti sa faci alergie sau sa lesini. Astazi mi-am bagat si eu pierce, si din cauza ca mi-a fost frica am lesinat de vreo 2 ori. Nu doare cand faci gaura, si mie nu mi-a curs sange, decat foarte putin, si limba se umfla la gaura putin, nu vai Doamne sa ai limba umflata sa nu-ti mai incapa in gura. Si fa-ti-l cu branula, nu cu pierce, cum am mai auzit pe la altii ca esti mult mai rinscant sa te infectezi. si fa-l la cineva care a mai facut nu la ori si cine. plus de asta nu ai voie lactate si trebuie sa clatesti gura din 2 in 2 ore cu apa de gura, sau apa oxigenata. sa nu apara alte complicatii. nu da cu spirt ca se imflameaza... sper ca ti-am fost de ajutor!

| dennis_8842 a răspuns:

Eu mi-am facut singur pierce-ul in limba si nu am avut limba umflata adica prima zi nu am mancat chiar asa de bine dar dupa m-am invatat cu el si nu am mai avut nicio problema dar m-am clatit mereu cu ceai de musetel chiar ajuta mult si ma jucam mereu cu el a2a zi deja nu mai simteam nimic dar nu era vindecat daca chiar vrei sa-ti faci nu ezita... nu ai voie sa mananc lactate si daca fumezi nu ai voie sa fumezi mai mult de 4-5 tigari pe zi si nu ai voie la alimente fierbinti doar atat dar depinde si de organism cunosc pe cineva care avea limba foarte umflata nici macar nu putea sa vorbeasca corect happy sper ca te-am ajutat

| VZsombi a răspuns:

Nu va suparati dar care dintre voi aveti pierce in limba dintre cei care ati raspuns? Hai sa fim sinceri eu am pierce in limba de 1 an si ceva. L-am facut in curtea scolii stand pe o masa de ping-pong. Nu am patit nimica, nu am nici o problema cu papilele gustative, nu sunt mort. Faza e daca fumezi sa nu fumezi macar o saptamana sau daca fumezi redu pe maxim 4-5 tigari pe zi (esti expus mai mult la cancer), sa nu mananci deloc lactate(deoarece ti se infecteaza). In rest gheata nu a trebuit sa tin, de umflat s-a umflat... cam a 3-a zi s-a umflat de tot apoi a 5-a zi eram deja ok. Sper ca te ajutat.

| Izabela_Alexandra_1993 a răspuns:

Pai e bun dar m-am dus la foarte multi si zic ca nu pun pierce in limba oriunde in alta parte numai in limba nu si imi doresc foarte mult sa imi pun dar imi e teama sa nu imi atinga niste nervi sa mai patesc ceva ast rasp pls

| rubiii a răspuns (pentru Izabela_Alexandra_1993):

Stai linistita nu-ti afecteaza nimic pierce'u in limba.SI eu am. Sunt ok.Nu am murit, simt in continuare gustul mancarii si nu mi-am dat pierce'u la salon.Mi l-am dar in curtea scolii si nu s-a infectat nu am patit absolut nimic.Asa ca nu va mai luati dupa toate prostiile dupa net ca daca stam sa ascultam tot ce spun unii murin prosti. Daca vrei intr-adevar pierce'u fat--l fara nici o retinere.Merita!

| Andries_Sergiu_1993 a răspuns:

Eu am un prieten care are 3 pierce in limba si nu a patit nimica na eu zic sa stai linistita

| Alexxa_Brunette_1993 a răspuns:

La mine e a 2-a zi si simt ca numai pot crying deci mi s-a umflat foarte taree, nu pot manca, inghitii..va sfatuiesc pe toti cei care vor sa isi faca pirce sa nu o faca, eu mi-am dorit foarte mult dar acum regret!

| Katya_Katya_1981 a răspuns:

Ce pot face daca mi-s-a umflat limba.si ce voie sa mananc

| Ștefania_Camelia_1998 a răspuns:

Mi.am dat si eu acum 2 zile, nu este nici o durere puternica cum zic unii, este pur si simplu o durere ca si cum te.ar înţepa o albină, eu deja mananc, numai ca nu mananc branza, oua si sarat... nu mai ascultaţi de toate prostiile daca vrei cu adevarat sa iti faci, iti faci nu te retine nimic asta depinde de tine... Mult succes!