| oxaz a întrebat:

Vreau sa-mi pun gene false la salon, dar tocmai am auzit ca pot cadea si genele naturale cand se dau jos.Adezivul special afecteaza vederea?
Spuneti-mi tot ce stiti, va rog! Multumesc.

Răspuns Câştigător
| PhotoIsMyLife a răspuns:

Buna!
Exista milioane de femei care poarta gene false pentru ca simt ca isi imbunatatesc imaginea si devin mai frumoase. In prezent, se pare ca acest obicei este preluat de un numar din ce in ce mai ridicat de fete tinere. Acestea privesc vedetele preferate la televizor sau citesc despre secretele frumusetii dezaluite de reviste si decid instantaneu ca asa trebuie sa fie si ele. Ceea ce multe femei tinere nu realizeaza este ca pot sa faca mult rau ochilor lor.

Genele false traditionale sunt realizate dintr-o multime de gene umane sau sintetice, atasate impreuna pe o banda prefabricata. Setul de gene se plaseaza (cu un adeziv special aplicat pe banda genelor false) pe linia superioara a genelor, pe piele, cat mai aproape de conturul genelor, dar nu pe genele naturale (si este mult mai dificil decat pare). Usor de gasit si des folosite de specialistii in machiaj pentru efectul dramatic oferit, genele false nu sunt lipsite de dezavantaje.
Uite unele din dezavantaje:
-Vizual vorbind, genele false tind sa para…ei bine…false. Adesea par suspecte si tepene, spunand tuturor ca, de fapt, acele gene nu sunt deloc adevarate;
-Adezivul temporar folosit pentru aplicarea genelor false se poate slabi din cauza sudorii declansate de caldura, exercitii, dans sau alte activitati ce necesita efort, creand o situatie penibila;
-Greutatea unei intregi benzi de gene false aplicata pe un ochi se va simti considerabil si va ingreuna simtitor pleoapa;
-Adezivul utilizat pentru aplicarea genelor false, care se pune direct pe piele, se indeparteaza greu si poate irita ochiul si canalele lacrimale, atat in timpul aplicarii cat si al indepartarii;
-Cei ce poarta lentile de contact nu trebuie sa foloseasca gene false. Adezivul temporar le va distruge lentilele, acestea fiind in contact permanent cu el;
-Pentru ca adezivul de aplica direct pe piele, exista posibilitatea unei reactii alergice, riscul unei infectii fiind mare;
-Folosite frecvent, genele false pot cauza leziuni ireparabile la nivelul genelor naturale si caderea lor prematura;
-Folosirea genelor false pe termen lung poate duce la caderea totala si permanenta a genelor, cauzata de blocajul foliculilor de par sau chiar infectarea acestora;
-Persoanele care folosesc astfel de gene trebuie sa le indeparteze pe perioada somnului, deoarece exista pericolul ca pleoapele sa se blocheze si sa apara o infectie;
-Deoarece nu pot fi purtate in timpul somnului, genele false trebuiesc indepartate si reaplicate zilnic;
-Indepartarea genelor false trebuie facuta cu atentie foarte mare. Odata cu indepartarea benzii genelor false se smulg si gene naturale, de la radacina. Smulgerea repetata a acelorasi gene, chiar de la radacina, poate impiedica pentru totdeauna regenerarea acestora.
Ochii vostri sunt o parte foarte importanta a corpului. Ar trebui sa aveti grija de ei asa cum aveti grija de pielea voastra si de inima voastra. Exist numeroase metode prin care puteti sa deveniti mai frumoase si fara sa apelati la produse chimice daunatoare care pot sa provoace si orbirea la un moment dat.
Ochii frumosi si stralucitori sunt cea mai pretioasa comoara a unei femei. Acordati timp ingrijirii speciale regulate de care ochii au nevoie. Consumati doza necesara de vitamina A si vitamina C. Nu folositi machiaj care irita si dauneaza ochilor. Evitati sa petreceti mult timp in camere in care se fumeaza si nu neglijati examinarile medicale periodice

4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Dauneaza genelor tale naturale. Am avut acum cativa ani si dupa ce le-am dat jos, am fost nevoita sa astept vreo luna-doua pana genele mele si-au revenit in totalitate. Nu te-as sfatui sa le pui, poate doar maxim pentru 1-2 saptamani ca sa-ti treaca curiozitatea.winking

| Crs a răspuns:

Iti vor cadea si genele tale.
daniela crudu a avut extensii de gene si acum a ramas si fara genele ei, am citit un articol pe net.
mai bine folosesc un mascara mai bun sau gene false dar nu puse la salon, din acelea cumparate din magazin, rezista noapte dar nu dauneaza asa mult

| iuli a răspuns:

Genele false le pot afecta, in timp, pe cele naturale. Din acest punct de vedere, rimelul e cu siguranta mai bun. Daca ai nevoie de gene false doar pentru o ocazie speciala le poti folosi fara teama. Dar cele mai indicate sunt cele sub forma de banda, nu cele fir cu fir.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut gene false individuale si cand le-am dat jos au cazut si genele mele, aproape ca nu mai am deloc, intr-adevar genele false te schimba foarte mult, dar daca vrei sa mai ai gene iti recomand sa iti pui din acelea pe banda lipite putin mai sus de radacina genelor tale, in felul asta nu risti nimic.