| DotPunct a întrebat:

Ziceam ca vreau sa slabesc, asa ca ma apuc de alergat. Dar am o problema: obosesc foarte repedestraight face Cum sa alerg sau sa respir ca sa nu mai obosesc asa repede?

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| z0z0x a răspuns:

Inspiratia este urmatoarea:
T= Tragi aer pe nas
S= Sufli aer pe gura
T+T+S+S
Sti ca respiri bine atunci cand tragi prima oara aer pe piciorul drept( de exemplu) si suflii prima oara pe acelasi picior. De alergat iti pot zice doar sa alergi incet, sa tu te grabesti sa parcurgi distante mari in timp putin. P.S. Nu incerca sa parcurgi din prima o distanta lunga! Succes happy

| Pufi1999 a răspuns:

Nu prea stiu. Te vei obisnui in timp. ALearga cate un pic. Eu alergam o tura de stadion, iar dupa 3 zile, am facut doua ture.

| miruna_5310 a răspuns:

Cu putin antrenament vei reusii mai incearca putintel fa pause respira de trei ori apoi continua in timp ce alergi respira adanc respira pe nas si cand dai aerul afara nu-l da pe gura ah si cat mai putine pauze cu cat faci mai putine cu atat obosesti mai putin ptrc corpul se adapteaza felului in care alergi tu! sper ca te-am ajutat FUNDA?

| Scumpika99 a răspuns:

Pai si mie mi se intampla asta destul de des.Am vrut sa slabesc.Daca nu poti sa te abtii de la nici un fel de mancare te apuci sa faci sport. Sportul nu consta numai in alergat. Poti sa sari coarda, sa te plimbi cu rolele cu bicicleta.Si aceste activitati sunt tot sporturi.Ca sa nu obosesti atat de repede alearga si atunci cand nu mai poti(nu sa cazi din picioare de oboseala) opreste-te si bea o gura de apa. Voteaza-ma te rog! Funda!