| Alvarez11 a întrebat:

1.Dacă o persoană termină facultatea de drept, apoi face și academia de politie din Câmpina, dacă vrea să intre în politie îl avantajează cu ceva dacă a terminat facultatea de drept? 2. Poate intra cu un grad mai mare decât cel de subofițer?)

2 răspunsuri:
| vmalex21 a răspuns:

La Campina nu exista nicio Academie ci o scoala de agenti, adica tablagii. Ofiterii se formeaza la Academia din Bucuresti.Nu te ajuta cu nimic daca mergi pe varianta scoala de politie, te poate avantaja insa la incadrarile prin sursa externa, adica alea cu posturi scoase la concurs.

| Lovelypeaches100 a răspuns:

Absolut nu te avantajeaza cu nimic faptul ca ai 2 facultatiin acel sens, poti doar sa ai mai multe optiuni de job, si ai un CV mai atragator.