anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

1.Mâine am un interviu, are ceva daca o sa port șapcă? Sau e recomandat fara?

2 eu nu am mai lucrat de mult din cauza depresiei, ce ar trebui sa spun sa dau bine la interviu?

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde unde ai interviu. Daca ai interviu la supermarket poate ca nu o sa zică nimeni nimic. Dar totusi cred ca nu e ok. Nu merge nici la costum cu cravata incat sa pari ridicol daca situatia nu o cere. Mergi si tu cu niste blugi si un tricou simplu, eventual un sacou sau un hanorac, dar sa pari ingrijit. Fara sapca.

Nu stiu ce ai putea sa zici. Spui ca ai avut probleme de sanatate daca nu vrei sa spui ce. Dar decat sa inventezi chestii, mai bine le zici ce ai avut, daca te intreaba. Multi oameni au depresii si boli psihice in zilele noastre, nu cred ca esti asa special. Si tu trebuie sa muncesti. Eventual daca treci pe la medicina muncii s-ar putea sa ti se ceara adeverinta si de la medicul de familie ca esti ok.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu le pot spune că am probleme că nu o sa mai mă angajeze,sunt chiar foarte sigur că nu o sa mai mă angajeze. Persoanele cu astfel de probleme la noi sunt stigmatizate,discriminate, avem o mentalitate din evul mediu,eu cunosc foarte bine mentalitatea românilor,nu e bine sa îți arăți slăbiciunile,vulnerabilitățile,daca de exemplu ii spui la o colega sau un coleg sau oricine altcineva ăla se duce și te sifonează peste tot,nu mai sa fie el ok și tu să decazi! Eu sunt scârbit de români și de țigani,i-am spus la una ce lucra la o frizerie și ma bârfit la toți colegii ei,chiar și la alți oameni,și după ce m-am dus din nou acolo o început un gras și una ce lucra acolo să mă atace sub forma aluzivă,știam că de mine spune,îmi venea să îi bat pe toți,așa cum era aia o idioata așa sunt multi, deci nu e ok.
Dar așa mă gândeam și eu că nu e ok cu șapcă, nu sunt tuns asta r chestia, dar văd eu cum fac sa îmi fac o freza la schema sa nu se vede aiurea.
E pentru o fabrică nu supermarket, deja mă va aștepta teroare că ani de zile după ora 10-12 m-am trezit că nu puteam sa dorm.
Pai anxietatea și depresia nu sunt boli care se încadrează în handicap, dar unii la cat sunt de prosti și analfabeți/ inculți așa le vad, de aia nu e bine sa spui la nimeni, că exact cu așa ceva te ataca

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Odată lucrasem la magazinul REAL ca recepționer marfa și le-am spus că am probleme cu ficatul și m-au dat afara laughing eram mic, aveam 18 ani. Uneori tăcerea e ca mierea happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Trist...imi pare rau. Sper sa nu se repete ceva de genul si aici.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu-i mereu asa. Stai linistit. Stiu (despre) oameni care angajeaza chiar si daca vine cineva cu probleme. Poate gasesti si tu sa te angajeze asa. Daca au cu adevarat nevoie nu cred ca isi bat atata capul. Numai tu sa vrei si sa poti sa muncesti.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca voi spune sigur se va întâmpla,eu mi-am pierdut câteva conturi din cauza xenofobism-ului,tocmai că cunosc foarte bine mentalitatea și comportamentul românilor și a țiganilor,știu că sunt și oameni faini că am și eu un vecin de milioane dar foarte rar,de aia eu urăsc românii și țiganii că știu cum sunt,spune-i la cineva ce probleme ai sa vezi că o să afle un sector,cam așa e Romanul și țiganul,din bârfe nu te mai scoate,majoritatea sunt așa! Fa un test daca nu mă crezi,spune-i cuiva problemele tale și o sa te trezești că știe toată lumea din zona,sau că persoana aia pe care tu o consideri/îl consideri un om fain o sa vezi că te va ataca exact cu ce ii spui. Eu cunosc mai bine ca oricare cum e romanul și țiganul,nații mai primitive nu am văzut nicăieri că națiile astea infecte! De aia eu le-am spus multora cu probleme psihice sa nu spună nimănui că are așa ceva,că va fi stigmatizat,discriminat,că asta e nivelul nostru de inteligență fie că admitem fie că nu,asta e realitatea.
Din start daca spui cuiva nu neapărat asta orice ce te poate compromite trebuie sa te aștepți la ce e mai rău, de aia e bine sa ști și când să taci. Lumea nici nu știe ce e aia anxietate,adică multa lume nu mă refer la cei inteligenți,daca ii spui cuiva că ai așa ceva zice că ești nebun laughing Nici familiei am constatat că nu e bine sa ii spui,că și aia te bârfesc, înafara de părinți nici cui nu e ok sa ii spui problemele astea că te vor desconsidera cei care au IQ pe minus, slava Domnului că mai sunt și oameni inteligenți printre noi, dar din ce vad tineretul cam pleacă de la noi, o să rămână numai bătrânii

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu e mereu, dar e mai ok sa îți vezi de treaba ta. Sunt oameni cu schizofrenie care nu admit că au așa ceva, atunci eu care nu am o boala de nebuni de ce sa admit? Sa pic prost? Așa ceva nu se spune, eu sunt încrezător în mine și sunt sigur că pot controla cumva anxietatea că zilnic ies in oraș fără nici o problema.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru DracuIa):

Da,că deși sunt bolnavi nu sunt și prosti. Peste tot sunt cu probleme psihice care își iau tratamentul și nu ii suspectează nimeni, bine eu îmi pot da seama că am studiat psihologia puțin, de exemplu la un medic dermatolog după mutra mi-am dat seama că are probleme și ia tratament, avea o fata de zici că nu mai dormise de 2 săptămâni,de regula tratamentul antipsihotic te face sa arăți așa,că te adoarme efectiv, sunt foarte puternice, așa suprima efectele psihotice, și în cadrul medical sunt cu boli psihice și ca ospătar am auzit că unu lucra cu schizofrenie, era ca un zombie luase quetiapina de 300 mg, gândește-te că aia de 150 te adoarme, te face praf, aia de 300 deja e extrem, de abia stătea în picioare ăla, chiar în medic îmi spusese asta despre unul! Deci daca aia care chiar sunt nebuni nu spun de ce sa spun eu? Că anxietatea e boala secolului, ogramada au așa ceva dar foarte putini au curajul să admită. La muncă de așa ceva nu e bine sa se spună decât în cazuri grave când chiar bolile alea nu le poți controla nici cum și îți afectează și funcția cognitivă atunci e altceva.