| Alvarez11 a întrebat:

1.Pot da la o facultate militară, dacă nu am făcut liceul militar (am terminat liceul la profilul Uman, având bacul luat)?
2. Dacă termin facultatea de drept și doresc să intru în armată fără să fac o facultate militară, mă ajută cu ceva că am absolvit facultatea de drept,(aș putea intra în armată cu un alt grad decât "soldat")?

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Armata are juristi militari, dar acestia sunt incadrati in urma unui concurs si sunt putini: cate unul de garnizoana si de regula sunt selectionati din cadre active care au terminat si facultatea de drept, deoarece stapanesc mai bine domeniul militar.
Pai intra in armata, in afara de jurist, doar ca SGM (militar profesionist - soldat, gradat).

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Da, poti urma, daca ai reusit la admiotere.
2.Da, poti intra, si armata are consilieri juridici, precum si instante militare.

| sierra1 a răspuns:

1 da
2 da dar extem de greu

| CodrutElian1990 a răspuns:

Instantele militare apartin de ministerul justitiei.

| Michaeel a răspuns:

1.Da poți întra la academia militara fără sa faci liceul militar.
2.Nu poți întra în armata dacă nu ai făcut academia militara.

| Michaeel a răspuns (pentru Michaeel):

Faptul ca ai făcut facultatea de drept nu te ajuta cu nimic. Ce sa faci în armata dacă tu ai alta facultate decât cea care este ceruta? Când ești la început, ești soldat, nu ai un grad mai mare și nici mai mic. Pe parcurs vei avea grade mai mari.

Răspuns utilizator avertizat