| NicollNikkyKv a întrebat:

Acum de vreo jumate de ora am fost afara si am simtit ca mi-au " inghetat " maineile cum sa zic intelegeti voi si cand am intrat inauntru m-am spalat cu apa calda sa ma le desghet si au inceput sa ma mance si dupa cate vin mi sau umflat degetele si m-am dus repede si am pus apa rece pe ele si acum mi s-au ezumflat la mana stanga da la cea dreapta tot asa sunt si cand indoi degetul di mijloc de la mana dreapta parca simt asa cum. simtim atunci cand ne prinde zgarciu la picior si ni-l miscam si ne mananca sua nu stiu cum. dar ajutati ce sa fac ca sa mise dezumfle?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cu apa rece nu cu apa calda.Iti amplifica durerea.

| LolaLollita a răspuns:

Pot doar sa-ti spun ca dupa ce iti ingheata mainile astfel, nu le baga din prima in apa calda. Incepe cu o apa aproape rece, si treptat, adu apa la o temperatura mai ridicata.

| Miki280 a răspuns:

Nu trebuia sa le bagi in apa calda, sa numai faci asta, incearca sa le ti aproape de un calorifer ceva si misca-ti degetele.

| NicollNikkyKv explică (pentru Miki280):

Ma si doara putin mana sad

| nicusor55 a răspuns:

Trebuie sa tii gheata pe ambele maini timp de o ora si dupa ti se dezgheata.

PS : Mi s-a intamplat si mie big grin

| kittyroxy_3562 a răspuns:

Draga mea sa stii ca mainile tale sau facut asa fiindca sunt degerate, iar a fost o mare prostie sa le pui in apa calda asteapta sau daca vrei tinele intr-un prosop ud cu apa potrivita si infasoara mana cu probleme se va dezunfla in vreo 5-10 minute sper ca te-am ajutat happy