| andreea567890123 a întrebat:

Admiterea la farmacie e mai usoara decat admiterea la medicina?

8 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

La farmacie ai nevoie de mai multe cunoștințe de chimie, iar la medicină 75% anatomie și restul chimie ca sa zic așa. Acum nu știu, depinde ce îți place și ție. Daca te vezi vânzând medicamente toată ziua du-te la farmacie, nu faci mare lucru, în schimb daca vrei mai multă acțiune după ce termini facultatea cât și în timpul ei du-te la medicină.

| WhiteLife a răspuns:

Depinde de facultate. La unele la farma se da din biologie vegetala+ chimie, la altele e la alegere intre bio sau chimie. La medicina de obicei e doar biologie de a 11-a (la unele poți alege și să dai doar din chimie). Intra pe site-ul facultății și uită-te la admitere, acolo ar trebui să găsești bibliografia.

| JicaContra a răspuns:

Fi SIGURA la ce vrei sa te duci, marmacie e mai sigura si mai simpla, program fix, salariu bun, la medicina trebuie sa faci practica pe cadavre, ORICE specializare ai alege (chiar daca nu lucrezi fizic cu pacientii, de exemplu te faci psihiatru) trebuie sa faci rezidentiat si te poti imbolnavi (cu covidu' asta, o tona de medici au incasat-o)

| andreea567890123 explică (pentru JicaContra):

Sunt de abia a10a si ma gandesc foarte serios sa dau la farmacie.

| JicaContra a răspuns (pentru andreea567890123):

Da, asta spuneam si euwinking (ca ti-ar fi mai bine la farmacie)

| RobertMoon a răspuns (pentru JicaContra):

Până ajunge ea acolo covid e istorie.

| andreea567890123 explică (pentru JicaContra):

Mersi!????

| andreea567890123 explică (pentru RobertMoon):

laughing) exact