| anonim_4396 a întrebat:

Ai nevoie de o anumita medie la BAC pentru a intra la Politia de Frontiera? Sau doar diploma ca ai luat?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru admitere trebuie sa indeplinesti conditia asta: "Să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media generală de minimum 9.00,..." La admitere trebuie sa dai examen si n-are nici o semnificatie nota de la bacalaureat.
Citeste si aici: https://www.politiadefrontiera.ro/......16942.html

| Alexia1208 a răspuns (pentru Salontanul):

Eu știam ca are dacă 2 sunt pe un loc. Limba romana la poliție e foarte importantă. Am prietene care au fost departajate la poliție după nota de la romana când media din examen coincidea. Dacă pe ultimul loc sunt 3 cu aceeași medie nu intra niciunul? Ba da intra cel cu nota cea mai mare in bac la romana.

| Salontanul a răspuns (pentru Alexia1208):

Media la romana dar nu media la bacalaureat. Adica daca ai 10 la bacalaureat, la romana si 9 la alte materii, zecele de la romana te poate departaja de alt candidat care are aceeasi medie la bacalaureat dar are doar 9 la romana.
Citez:
" Departajarea candidaţilor cu medii egale se face aplicând, în ordine, următoarele criterii:

a) nota obţinută la proba scrisă la Limba şi literatura română din cadrul examenului național de bacalaureat;

b) nota obţinută la proba scrisă obligatorie a profilului din cadrul examenului național de bacalaureat;

c) nota obţinută la proba scrisă la alegere a profilului și specializării din cadrul examenului național de bacalaureat;

d) media aritmetică a mediilor anuale obținute pe parcursul studiilor liceale la prima limbă străină, potrivit foii matricole;

e) media aritmetică a mediilor anuale obținute pe parcursul studiilor liceale la a doua limbă străină, potrivit foii matricole."

| Alexia1208 a răspuns:

Eu din câte știu contează nota de la română. Încearcă sa ai media mare. Oricum se da examen. Dar dacă eu de exemplu am media (la examenul de admitere) 9, 43 și tu ai aceeași medie suntem amândoi pe un loc. Dacă tu ai in bac la română nota 9, 67 și eu am 9, 60 tu intri înaintea mea.

| Salontanul a răspuns (pentru Alexia1208):

Cand dai un raspuns ar fi bine sa fii documentata in domeniu, altfel risti sa dai informatii eronate si sa gasesti pe cineva care sa te creada si sa-i strici cariera. Marime mediei de la bacalaureat nu are nici o importanta. Media scolaritatii trebuie sa fie peste 9 dar daca tu ai media mai mica la baclaureat s-ar putea ca tu sa iei examenul si altul cu medie mai mare nu. Stii de ce? Pentru ca la admitere conteaza numai media sau calificativul de atunci, nu si media de la baclaureat! Mai citeste: https://www.politiadefrontiera.ro/......16942.html