| TrifoiIoana a întrebat:

Ajutati-ma va rog trec in clasa a 11 si ma sperie faptul ca majoritatea colegilor stiu ce vreau de la viata avand idei realiste iar eu nu ma gandesc decat la medicina insa nu prea stau cu burta pe carte sunt eleva la colegiu national dar totusi la subiect ce ati face in locul meu si daca v-ati urma visul la ce facultate ati aplica si daca nu alte idei? Va rog sa. Si argumentati ideile voastre.

3 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Majoritatea colegilor tai stiu ce vor de la viata, nu ce vreau...
Eu zic ca daca nu stai cu burta pe carte, n-are rost sa te duci la medicina. Acolo esti intr-o invatare continua si trebuie sa fii mereu pregatit pentru orice. Daca intr-adevar doresti sa te duci acolo, trebuie sa-ti dai silinta. Si eu am vrut sa ma duc la medicina, voiam psihiatru. Insa sunt foarte multi ani de studiu si m-am razgandit. Nu cred ca asta e de mine. In schimb, vreau sa dau la drept acum.
Daca vrei medicina, gandeste-te foarte bine pe ce drum apuci. Sunt multi ani de studiu, in primul rand si-n al 2-lea rand, e foarte greu. Parerea mea. Decizia iti apartine tie.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Ai timp pana la Bac sa te decizi. La medicina trebuie multa perseverenta, chimie si biochimie. Concurenta e foarte mare, iar studiile lungi si scumpe. Daca nu-ti place cartea, orienteaza-te spre altceva deoarece e un volum de informatie urias la Medicina.

| TrifoiIoana explică:

Mi-am dat seama de greseala dar dupa ce am postat. Si la drept e mai greu decat la medicina dupa parerea mea.si da stiu ca te tine medicina intr-o continua memorare dar se bazeaza pe memorarea logica nu toceala pleci de la o baza si extinzi informatia plusul care ma atrage e faptul ca lucrez cu oameni ca poti oferi ajutor si mai ales esti poate de neuitat esti important pentru alti. Apropo daca ai merge la medicina unde ai merge si de ce?