| anonim_4396 a întrebat:

Am 22 de ani și vreau să mă fac padurar. Merită?
Nu știu ce curs trebuie să fac dar am văzut un curs în oraș pentru "ranger" și cred că ăsta este.

Îmi place natura, îmi place să mă plimb prin padure și să observ viața salbatică și nu-mi place să fiu înconjurat de oameni. Și cred că mi se potrivește.

Nu am calificare și vreau să am una ce îmi place. Dacă nu-mi gasesc serviciu în domeniu, sunt fericit că am o calificare ce îmi place si că mă pot recomanda cumva.

Cât caștigă un padurar la început? (nu știu dacă se numește padurar dar întelegeți ce vreau sa zic).
Îmi puteți spune despre această meserie?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La intrebarea "daca merita", esti singurul care poti raspunde, fiindca doar tu vei profesa meseria asta!

| sierra1 a răspuns:

Ai liceul silvic (măcar)?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ți-o fi placand natura dar și când vin hoții de lemn ce faci? Ei sunt 20 și tu doar unul singur.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ii impusc pe toti sa mor. Am dreptul.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Oricum, vreau sa pazesc zona Sibiului. Nu in Vaslui.
Dar ranger in Austria?! Cum ar fi?! E recunoscuta diploma in toata UE.

| Rotariu08 a răspuns:

Ce trebuie sa an veți casa devi pădurar

| Rotariu08 a răspuns:

Ați trebuie diploma casa intri padura