| Lartes a întrebat:

Am aflat ca este posibil sa te muti de la bioinginerie medicala la medicina generala ( UMF Iasi ) Din ce am inteles dupa primul an la bioinginerie care este similar cu cel de la generala, se poate efectua acest lucru dand admiterea la medicina generala si avand in vedere ca se echivaleaza niste materii.
Te baga in anul 2 sau 1? (aici nu am inteles)

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Cum adică similar? laughing
Se echivalează 2-3 materii dar atât, se fac multe materii de inginerie pe care nu le găsești la medicina.

| Lartes explică (pentru Bondarel99):

Din ce am inteles materiile ingineresti incep sa apara dupa primul an la bioinginerie, astfel incat primul an se bazeaze pe materii de baza precum chimie, fizica, biologie si biochimie etc care se studiaza si la medicina generala.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Lartes):

Nu e adevărat, in fiecare semestru, pe toată durata facultății vei avea cel puțin 3 materii de inginerie. Și știi ca de obicei la facultățile de inginerie materiile se schimba in fiecare semestru. De fapt nu se schimba prea mult, tot matematica și fizica au la baza laughing dar o sa vezi când o sa incepi cursurile.
Din păcate facultatea de medicina accepta transferuri doar de la o alta facultate de medicina, cel mult farmacie.

| vampyremisa a răspuns:

1. eu am facut un an de stoma si nu au vrut sa ma mute la generala (la alt centru dar din ce stiu e peste tot la fel)asa ca a trebuit sa o iau de la capat. se da admitere iar etc.