| EmiliaTonciuVasile a întrebat:

Am asa situatie:am o prietena buna, care e olimpica pe republica la 2 materii, iar acum la liceu a participat la absolut toate materiile la olimpiade scolare si a luat locul 1 la toate.I-am spus ca e putin egoista si ca ar trebui sa se duca doar la acele materii care-i vor trebui pentru facultate,in raspuns am primit "daca pot la toate,de ce sa nu ma duc si sa-i castig pe toti si sa ajung la republica?".Ce parere aveti despre asa situatie, am eu dreptate sau ea?

Răspuns Câştigător
| AshuraElric a răspuns:

Daca poate, de ce nu? Poate ca nu a descoperit inca ce-i place cu adevarat. Nu e egoista, e putin aroganta.
Daca nu e consistenta, s-ar putea sa faca greseli colosale in finala. Poate ca invata din propriile greseli, dar ar fi bine sa-i fi alaturi indiferent de rezultat.

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ea e egoista? Tu esti comunista, ea e demna de toata lauda. Nu e ca si cum s-ar plimba cu BMW-ul cumparat de tata peste tot si nu ar lua cu nimeni cu ea ca sa nu murdareasca masina. Aia ar fi egoism de neam prost. Ce face ea e semn de responsabilitate, seriozitate, putere de munca, si inteligenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bafta ei, talentul ei, ea a invatat sa ajunga undeva, nu tu, lasa-o sa se duca unde vrea, participam la 5-6 materii la olimpiada in scoala generala si in liceu la 3 care-mi placeau cel mai mult printre care informatica, bafta ei, nu trebuie sa ii fie ciuda nimanui ca ea este capabila si altii nu.

| christall a răspuns:

La ce ti-ar folosi tie daca nu s-ar duce? In schimb ei ii poate folosi sa mearga mai departe la o facultate buna, la un job bun, atunci cand pune rezultatele intr-un cv de exemplu. Daca esti o prietena buna te bucuri pentru ea si cu ea.