| alleex a întrebat:

Am bagat dosarul la facultatea de stinte economice si administrarea afacerilor la transilvania, specializarea afaceri internationale si incep sa am indoieli privind alegerea mea. Vroiam sa stiu daca o sa ma pot angaja intr-o companie cu aceasta specializare? Si daca cunoasteti pe cineva care a terminat facultatea asta?

Răspuns Câştigător
| sudsuinededouaori a răspuns:

Ca sa o luam pe sleau.
1. Niciodata nu o sa iti trebuiasca o facultate daca o termini de poamana.
2. Angajarile nu se fac pe baza unei facultati, companiile serioase nici nu au incredere in facultatile romanesti, gen Siemens, Oracle, Microsoft.
3. Daca esti bun te angajeaza orice firma nationala sau internationala.
4. Fai facultatea doar sa ai o diploma, nu mai suntem pe vremea lui Ceausescu in care daca faceai o facultate erai automat si angajat in domeniul repectiv, daca esti inteligent o companie straina te remarca si iti zice ea, fai facultatea asta pentru ca vrem sa faci asta si iti trebuie o diploma ca sa fi platit la un anumit standard si sa ai la dosar si specialitatea asta.

2 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Alejandro ti-a raspuns cel mai bine. Nu mai termini facultatea si ai un loc de munca asigurat. Eu stiu o gramada de someri care au terminat informatica, daramite alte specializari... Conteaza ce stii si ce poti (competente!). Altfel nu te angajeaza nimeni si cu doctoratul in mana.

| alleex explică:

Ma gandeam ca facultatea asta si un master in afaceri internationale. poate ajung sa lucrez intr-o companie pe departamentul international, stiu ca e foarte greu dar am spus sa fac ceva diferit, ca puteam sa aleg prima optiune management si era mai evident viitorul, dar am considerat ca toata lumea a optat pentru management si am zis sa risc putin.