| Feri5 a întrebat:

Am câteva întrebări în legătură cu domeniul IT.
1. Ce facultăți trebuie să faci pentru a lucra în domeniu? (aici vreau facultăți, știu că mulți vor zice că nu ai nevoie de facultate pentru asta)
2. La ce joburi din acest domeniu poți lucra în birou?
3. Am văzut foarte mulți angajați din domeniu care vin la serviciu îmbrăcați smart, mai este valabil și acum? Mă refer în special la bărbați, care au o ținută extrem de elegantă.
4. Care sunt salariile?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. Ai doua opțiuni mari si late. O facultate de Informatica daca te intereseaza strict partea de software sau Automatica si Calculatoare daca te interesează si partea de hardware.

2.cam la toate. Doar daca faci ceva pe parte de robotica sau sisteme automate si ajungi sa programezi diverse mașinării prin diverse coolturi ale lumii.

3.nu a fost niciodata un dressing code pentru programatori ca nu lucrează cu public sau direct cu clienti. Doar chestii de bun simț, gen aa nu vii in slapi la munca. In rest e alegerea ta cum te imbraci. Da ma indoiesc ca asta e un criteriu pe care sa iti alegi jobul.

4. Mari, mult peste media salariilor. Depinde cat de bun esti, ce stii sa faci și unde ajungi sa lucrezi.

4 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Salut, doar cu un mic apostrof la ce a spus "spiridusultuca" mai jos.
1. Politehnica din Bucuresti ( profil de info-vezi ca sunt o sumedenie-depinde in ce ramura a info vrei )
2.
NU LUCRA IN ROMANIA. Salariile sunt mizere la ce efort depui ( intelectual ). Vrei sa te bucuri de cunostiintele tale vs remuneratie? Munceste pentru compani din strainatate. Aici salariile de 1000+ sunt considerate " l-am agatat pe dzeu de un picior". Nu este asa! Nu te vinde ieftin!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 inginerie, mate info orice cu info pana si prostiile alea de info economica
2 la toate
3 majoritatea se lucreaza de acasa, intra sa cauti joburi sa vezi ca sunt sute de joburi pentru cei care stiu cod. Pentru acele joburi cu munca in echipa se vine cum vrei tu la servici, nu e ceva la care iti pasa cum te prezinti pentru ca nu e genul ala de industrie
4 junior 500-600 euro, senior cu ani de experienta 1000+, depinde si de munca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. teologie... eu m-am angajat cu adeverinta de 12 clase
2. TOATE, daca nu lucrezi in birou nu esti IT, chiar am oroare de CRETINI care te iau sa pui plinta si sa intinzi cabluri UTP pe pereti ca aia e "IT"... SYKTYR CU SPUME
3. esti metrosexual, atunci te imbraci asa, nu esti... CUI II PASA
4. MARI... nu dau cifre, incep dupa aia sa urle unii

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

TOATE, daca nu lucrezi in birou nu esti IT

Serios?
Sunt o groaza de ingineri care programeaza si intretint echipamente smechere si nu lucreaza la birou...