| anonim_4396 a întrebat:

Am certificat de cofetar-patiser doar că la partea practică din timpul cursului(făcut în paralel cu practica) nu prea am făcut mare lucru, doar finisat unele prajituri, glasat biscuiți șprițați cu ciocolată, amestecat ganaj, tăiat cireșe confiate, uns savarine cu marmeladă, modelat aluatul de tarta in forme și altele de genul ăsta. Nu mi s-a permis să învăț de la zero rețetele tradiționale de ecler, savarină, Joffre, tartă, choux a la creme, etc. prin multă muncă.
Colegele de laborator au găsit scuze minore la unele procese. Nu am vrut nici sa insist cu ambiția mea ca să nu provoc probleme in laborator. Am avut o atitudine corectă față de toate demersurile practicii. Rețete mai luxoase nu preparau(macarons, torturi cu marțipan/barotate, bomboane fondante, merengue, etc.)
Sunt șanse să mai fiu angajată la un laborator propriu de cofetărie sau patiserie la nivelul ăsta sau nu?

34 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Cu cat vinzi covridog-ul si merdenelele?

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Nu sunt angajata la așa ceva încă, așa că potoleste-te cu jignirile!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"inca"
laughing

| Pnin a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde e jignirea?

| anonim_4396 explică (pentru Pnin):

A fost jignire și punct. Numai intru in alte detalii! Daca eram angajată acolo, mai întrebam? Pe bune, mai trece-le prin filtrul mintii că nu cedezi psihic.

| Drimmero a răspuns (pentru Pnin):

Este mai sensibila de fel, vede jigniri chiar si acolo unde nu sunt, o admir ca are puterile astea, anticipeaza vorbele.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Ești sigur de ce spui acolo? Sau chiar mă apreciezi?

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa nu mai vad soarele seara daca nu te apreciez pe tine exact asa cum esti.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Bine,ai trecut testul. Ești bine.

| Alverto a răspuns:

YouTube este mereu solutia multora dintre noi in ceea ce privește bucătăria.

| anonim_4396 explică (pentru Alverto):

Sunt extrem de mulți care deja au făcut asta, cu ce pot sa ies in evidență ca să fiu diferita la bucătărie?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Lanseaza-ti o taraba de covrigi in piata

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E loc ocupat cu altele. Nu mai e loc liber și pentru mine nici dacă as porni un scandal.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Ai atâtea aptitudini de ce nu alegi ce îți place ție cel mai mult și mai mult să faci și să îți deschizi propria afacere? Să fii propriul tău șef.

| anonim_4396 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Nu începe și tu cu propaganda asta. Nu mă pricep, nu risc. Asta e, nu am treabă cu finanțele, contabilitatea, antreprenoriatul...

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar ai anumite calități.Măi dacă tu nu crezi în tine și în capacitățile tale, te aștepți ca cei din jur să o facă? Tu cum crezi că bogătanii au ajuns să fie ceea ce sunt? Crezi că le-a păsat de părerea celor din jur? Dacă întrebau și ei cum o fac unii aici pe site "Că să fac aia?" sau "Să fac ailaltă?" azi nu mai auzeam de ei. Uite să zicem de Bill Gates, crezi că la început nu au râs de el? Eu sunt sigur că da și nu doar rudele ci și unii din prieteni, parcă îi și aud spunând "Ce-i bă ochelaristule tu nu te vezi cum arăți vrei să devii celebru?"Eee, dar cine râde acum? Cei care au făcut la vremea respectivă mișto de el cu siguranță nu.O poză cu Bill Gates din tinerețe https://images.app.goo.gl/LpEtLdwjWj9xP35C6

| anonim_4396 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Nu am ce să aduc nou pe pământ, s-au epuizat toate ideile(vreo invenție sau remediu pentru o boală anume, etc.) Nu sunt geniu ca fizicienii sau chimiștii. Facultățile le-am făcut că oricum nu as fi avut nici atunci șanse de angajare fără ele și nu am știut spre ce sa mă orientez in carieră...

| anonim_4396 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Tu ce ai făcut în viața ca sa îți permiți să dai sfaturi de acest gen? Ești miliardar acum? Stai in insulele Hawaii într-o vilă? Ai servitoare? Spune și tu despre tine. Sau doar zici vrăjeli ca să te dai înțelept dar tu ești rupt în c.r de bani și singur cuc?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Inventeaza o prajitura si numeste-o "MereuRespinsa"

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Inventiile nu se pot epuiza

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am uitat să râd :-|

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu să aduci ceva nou în lume doar să faci cu drag ceea ce faci.Eu sunt foarte mulțumit cu ceea ce am.Aici e vorba despre tine tu îți plângi de milă.Tu trebuie să ai capacitatea mintală să îți conduci viața altfel te vor conduce alții.Așa de slabă pregătită te consideri și uneori pari disperată din moment ce ai ajuns să ceri sfaturi și păreri de la toți necunoscuții de aici care nici ei nu o duc mai bine și se "luptă" și ei cu aiurelile lor căci asta rezultă dacă arunci o privire la întrebările și răspunsurile lor.

| anonim_4396 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Dar ce ai făcut tu? Eu întreb ceva tu mă iei cu propaganda iar! Las-o-n pielea mea de treabă, vorbesc la pereti! Ce job ai? Cum ai ajuns acolo? Spune dracu despre tine ca să te cred!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Fac bani fara sa muncesc big grin

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Incearca si tu

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu pe tine te-am întrebat. Pe John sfătuitorul.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ți-am explicat clar tu ești cea care cere sfaturi.Eu ți le dau.Eu nu mă plâng de nimic.Și nici nu nu am nevoie să mă destăinui cum o faceți voi aici.E viața ta fă cum crezi și cum te duce mintea.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Ai aici un exemplu.El nu se plânge. Dacă el poate oricine poate.Doar să vrei. https://youtu.be/6P2nPI6CTlc

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Ca să vezi cum e omul, atâta timp cât îi dai dreptate și îi spui ce vrea el să audă ești cel mai bun prieten, când îl contrazici se supără și spune că îi vrei răul.

| anonim_4396 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Spune ce ai aplicat de a funcționat dar dă exemplu NUMAI DIN VIATA TA ca să te cred și sa aplic și eu schimbarea pentru că oricine poate vorbi ca din cărți,dar foarte puțini vor sa își expună suișurile și coborâșurile pentru că sunt prea mândrii de ei, au uitat de unde au plecat (eșecuri, joburi mizerabile, respingeri, etc.).NU e o rușine să spui prin ce dificultăți sau slăbiciuni ai trecut și cum le-ai rezolvat. Poate ai consumat droguri pentru că ai căzut în deznădejde, apoi ai descoperit o soluție sa îți îndrepți viața și ești mult mai bine in prezent. Ai avut o persoană care te-a ajutat în carieră (o pila) și dup-aia ai lucrat și mai mult și ești extrem de experimentat și fericit. Ai aflat mai târziu niște lucruri și te-ai decis să incepi de la zero. Exemple de genul ăsta sunt o droaie. Înțelegi acum ce tot latru aici?

| anonim_4396 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Mă *** pe exemplu vieții altuia. VREAU exemplu de la TINE DIN VIAȚA! Așa o să te cred.

| Pnin a răspuns (pentru anonim_4396):

Cartile tot de oameni cu experiente sunt scrise.

| gritt a răspuns:

Da! Mereu se cauta ucenici. Retete poti invata acasa.

| anonim_4396 explică (pentru gritt):

Ok,e de reținut.