| adelina_4376 a întrebat:

Am copiat dintr-o lucrare de doctorat al unei profesoare din Basarabia. Era in 2007 pe cnaa iar acum e stearsa de pe net. Am gradul 1 la invatatori. Se verifica si lucrarile de grad? Ce soft antiplagiat are Universitatea A.I.Cuza din Iasi? Vreau sa imi instalez ca sa o verific si eu? Vreau sa o modific pana o predau.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Lasa furtul ca o sa ajungi in puscarie. Din cate stiu eu, pentru chestii atat de importante, se foloseste CopyScape, dar nu varianta free, ci o varinata cu licenta, mai performanta.
Nu te inteleg cum poti fura munca cuiva, nu te simti ultima ratata? Nu simti ca nu esti in stare de nimic, ca nu iti meriti locul sub soare?

| FucktheSystem a răspuns:

Deci să înțeleg că sunteți învățătoare și vă copiați o lucrare de pe net, adică mai exact furați munca altuia? Dumneavoastră ar trebui să fiți un exemplu pentru copiii cărora le predați și să-i învățați că nu e bine să fure munca altuia, să nu îi lăsați să copieze, dar dând și dumneavoastră faceți asta înțeleg că și ei au voie?
Oricum, sfat : Să vă faceți singură lucrarea nu să furați munca altuia, nu ne corect și nici moral.
Astea fiind spuse cred că softul folosit ar fi ultima problemă, pentru că este o rușine ca un om care copiază să învețe niște copii să nu o facă.