| lilskies a întrebat:

Am greșit adresa în contractul de muncă, contract de munca olandez, are ceva?

22 răspunsuri:
| Mopmop a răspuns:

Nu conteaza ce contract e, ma refer daca e olandez roman sau orice tara sau limba. Se poate considera ca ai mintit. asa incat vorbeste cu angajatorul sa remediezi greseala cat mai urgent posibil. E importanta sa pui adresa corecta.

| lilskies explică (pentru Mopmop):

Și dacă demisionez

| Mopmop a răspuns (pentru lilskies):

Daca demisionezi scrie acolo in demisie adresa la care vrei sa primesti eventualele acte gen fluturas, raspunsul legat de cererea de demisie sau ce acte considera/ri ca trebuie sa le ai.

| lilskies explică (pentru Mopmop):

E contract de muncă electronic eu îl am pe aplicație

| Mopmop a răspuns (pentru lilskies):

Mai bine cred. Incearca sa vezi daca ai o optiune de a modifica datele din contract. Scrie un e-mail angajatorului si vezi ce zice.

| lilskies explică (pentru Mopmop):

I-am scris e mi-a zis că a modificat dar la mine in aplicație tot așa apare eu n-am dreptul să-l modific

| Mopmop a răspuns (pentru lilskies):

Atunci posibil sa fie ok. Nu cred ca ai de ce sa iti faci griji. Salveaza undeva raspunsul lui poate te ajuta pe viitor.

| dinaprilie a răspuns (pentru lilskies):

Salut, cand o sa-l semnezi pe urmatorul ( pentru ca o sa mai semnezi si alte contracte de munca - astia le fac pe cateva luni si mai apoi iti mai da unul de semnat ) ai grija sa fie adresa buna din buletin pentru ca pe viitor ( de exemplu daca vrei sa-ti recuperezi taxele ) trebuie sa fie adresa din buletin. Iti spun din proprie experienta. PS: cu ce firma de recrutare ai plecat?

| lilskies explică (pentru dinaprilie):

Pollux BV

| lilskies explică (pentru dinaprilie):

Și dacă îmi dau demisia?

| dinaprilie a răspuns (pentru lilskies):

Daca asta vrei. Do it! Ce muncesti?

| lilskies explică (pentru dinaprilie):

Depozit de colete
Dar dacă demisionez nu mă va afecta cumva mă refer la vechime

| dinaprilie a răspuns (pentru lilskies):

Ba da, te va afecta. Pentru fiecare zi muncita primesti ceva si la "vechime".
E grea munca? Salariu nu e bun? Nu ai destul de munca?

| lilskies explică (pentru dinaprilie):

Păi bun atunci nu stau mai mult de 1 luna cu ce mă poate afecta? La vechime?

| dinaprilie a răspuns (pentru lilskies):

Calculul e simplu: nu muncesti nu ai vechime pentru pensie. Atat si nimic mai mult.

| lilskies explică (pentru dinaprilie):

Nici n-am început încă lucru azi îl incep dar vreau sa demisionez pentru chestia din contractul de muncă am văzut acum câteva zile chestia aia și juridic mă afectează cumva gen pot sa iau amendă? Sau sa fac pușcărie pentru date eronate

| dinaprilie a răspuns (pentru lilskies):

NU NU NU. Nu te poate afecta juridic. Stai linistit. Vorbese cu coordonatorul de la Polux. Dai o copie de buletin daca nu i-ai dat deja si o sa ti-l modifice. Nu te ingrijora. Daca nu reactioneaza stai pe capul lor sa ti-l modifice.

| lilskies explică (pentru dinaprilie):

Am trimis mail dar nu-mi răspunde

| dinaprilie a răspuns (pentru lilskies):

Stiu, cateodata sunt foarte lenesi. Incearca si telefonic. Stiu ca trebuie sa aveti macar un numar de telefon de "urgente". Esti prima data la munca in Olanda?

| lilskies explică (pentru dinaprilie):

Ai lucrat aici?

| dinaprilie a răspuns (pentru lilskies):

Am lucrat in Olanda, cu alta firma de recrutare.

| Dintrebare a răspuns:

Normal ca nu are nimic. Poti sa trimiti un mail si spui angajatorului ca ai gresit adresa, eventual poti atasa o poza dupa actul de identitate unde apare adresa corecta.