| anonim_4396 a întrebat:

AM NEVOIE DE UN SFAT.chiar sunt foarte dezorientata si nu stiu la ce facultate sa dau.Am terminat acum clasa a 11a, si trec pe a 12a, la profil de mate-info. pana in clasa a11a, eram foarte hotarata:medicina, clar, pentru ca din totdeauna mi a placut biologia, am fost si la olmpiade, mereu am invatat cu drag, dar, avantaje si dezavantaje, prea multi ani. Apoi, prin clasa a11a am inceput sa ma gandesc la altceva:academia de politie, si aici pareri impartite, deja ma apucasem de istorie. Dar am renuntat, chiar nu e pentru mine istoria, si mai ales ca ar mai fi fost si bacul la care voi da biologie, prea multe materii, sportul, o problema. Apoi, aseuL, cibernetica, toata lumea, ca e foarte bine, bani multi si mai ales, e vorba de mate, intotdeauna mi a placut matemtica, nici cu economia nu stau prea rau.Cam astea 3 erau optiunile mele, m-am gandit foarte mult, pana la urma am eliminat academia, prea multa munca(mai ales fizica. unde eu nu am deloc antrenament)Si, au mai ramas 2:medicina si cibernetica. Medicina mi-ar placea f mult, adica as invata cu drag. dar e o problema:chimia.nu sunt paralela cu ea, dar oricum, nu o stapanesc la fel de bine ca pe biologie, si apoi, ma voi descurca oare in facultate, nu e oare f mult de invatat?sadsad. mi-ar ar placea si la cibernetica, dar multi zic ca toata lumea termina aseul, si apoi, nu fac nimic. Medicina:salarii prea mici, ani prea multi, multa munca.imi place limba franceza, ma gandesc ca as putea sa plec, iar legat de cibernetica, nu mi place delc informatica. ce sa fac? chiar am nevoie de un sfat. Ma gandesc sa incerc la amandoua, dar cred ca e enorm de invatat, si timp nu prea mai am.mai e vara asta, apoi incepe scoala...

4 răspunsuri:
| simf a răspuns:

In primul rand fa o lista cu ce nu ti-ar placea sa faci, ce n-ai putea face cu niciun chip. apoi gandeste-te vreo 2 saptamani ce-ai fi dispusa sa faci voluntar (chiar daca acum n-ai "calificarea" necesara), adica ce-ai munci gratis cu drag, fara sa fii platita.
cariera inseamna o viata intreaga de facut acelasi lucru si daca nu esti pasionata de ceea ce faci viata denine rutina, calvar... ideal e sa fii platit sa faci ceva ce-ai face oricum gratis, sa nu simti cum trec orele cand faci acel lucru. nu-ti puen frau viselor, la 18 ani ai viata inainte si toate instrumentele necesare unei cariere frumoase (nu spun de succes, ci frumoasa pentru tine, ca asta e important). din cele cateva variante pe care le obtii in aceasta ultima lista, ce-ai face si gratis, in functie de ce scrie pe prima lista - ce n-ai face cu niciun chip - si in functie de aptitudinile tale ramai cu doua vaiante. din ele alegi in functie de pregatirea scolara pe care o ai acum, adica sa-ti ramana informatie de acumulat cat mai putina. succes!

| Mihai03 a răspuns:

Dar cu informatica cum stai? tinand cont ca ai facut liceu de mate info si daca sti informatica bine ( limbajul de programare Pascal / C, C++ ) atunci iti sugerez sa mergi la o facultate de mate info profil info! Ai multe de castigat crede ma! joburi o groaza dupa ce ai terminat primul an! sanse unice. Faza e ca trebuie si atentie chiar TREBUIE sa stii limbaje de programare( de preferabil C, C++)

| smek3r a răspuns:

daca dai la cibernetica, vezi ca dupa anul I trebuie sa iti alegi o specializare: cibernetica, statistica sau informatica.La cibernetica faci matematica aplicata in economie, la statistica faci indicatori, prognoze, analize, iar la informatica programare.Eu am terminat anul 2, specializarea informatica economica.desi nu prea am facut informatica in liceu, m-am descurcat la materiile de informatica.La inceput te ia cu bazele programarii( scheme logice, algoritmi), iar apoi fisiere, subprograme etc, care din cate stiu este materie de liceu.in afara de astea, pe partea de informatica mai sunt materii ca: sisteme de operare, baze de date.La baze de date faci Oracle si vei primi diploma de absolvire a cursului Oracle, care se da atat pentru cursul din facultate, cat si pentru un curs online pe care il poti face daca vrei.asa ca trebuie sa iti placa cat de cat informatica, cel putin 1 an si jumatate, pana incepi specializarea.bafta!

| cris_3973 a răspuns:

Buna! ai putea sa incerci la medicina.intr-adevar e mult de invatat, dar dupa ce tremini cu siguranta o sa iti gasesti un post.adica eu nu am auzit niciodata de medic somer sau medic care sa nu aibe ce sa manance.si daca o sa te ai rezultate bune in timpul facultatii toate sansele sa pleci in strainatate, unde medicii sunt valorificati.multi studenti buni de la medicina parasesc tara... in ceea ce priveste adimterea, cum ai spus tu ca participi la olimpiade, daca reusesti sa obtii un premiu la olimpiada nationala de biologie ai un loc asigurat la faculate.si pe langa medicina, te-as sfatui sa iti alegi niste obtiuni la care sa dai examen din materiile pentru care te pregatesti si pentru admitere sau bac pentru ca e greu sa te incurci cu prea multe.de asemeana poti sa-ti depui dosarul si la alte facultati la care nu e nevoie sa dai admitere.si eu la anul sunt a 12a si inteleg ca iti e greu sa te decizi. sper sa iti fie de ajutor sfatul meu.si succes la bac si in continuare! big grin