| Adesim a întrebat:

Am nevoie de un sfat! Eu am făcut școala profesională, turism și alimentație, menționez că am avut o medie destul de bună ca să intru la liceu dar am ales o meserie. A fost o decizie bună în momentul acela dar acum o regret. M-am înscris la seral ca să am și bacul. Nu am vrut să merg mai departe la liceu fiindcă am vrut să lucrez. Acum după 2 ani de tras, de nervi pe niște bani de 2 lei am început să mă gândesc mai serios la viitorul meu. La vară voi da bacul. Mă tot interesam să caut niște cursuri de formare profesională dar majoritatea cer bacul. Asta nu ar fi o problemă că se rezolvă. Curiozitatea mea este că dacă există cursuri în medicină? Vreau să exclud varianta asistentă sau farmacistă. Gen dacă aș putea să fac niște cursuri pentru o specializare mai profundă. Nu aș vrea să rămân toata viața pe specializarea pe care o am, ospătar sau vânzător comercial. Vreau să țintesc mai sus. Din cauza deciziilor proaste din adolescență acum sufăr.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Alege-ti o tinta si straduieste-te sa-l atingi!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu regreta decizia, poti sa ajungi super-meserias si fara BAC. De la ospatar poti sa bagi niste cursuri de-alea misto de barman sau de bucatar...

| Adesim explică (pentru GabiDumitrescu):

Am lucrat în domeniu și nu mă mai atrage asta. As vrea o schimbare.

| siriusblack98 a răspuns:

Medicina? Adica vrei sa pierzi 10 ani de viata fara sa castigi 1 leu? Are cine sa te sponsorizeze atata timp? Mergi pe o meserie care nu te lasa sa mori de foame nici peste 50 de ani si nu pierzi 1 deceniu din viata pe bancile scolii ( mecanic, frizer, sudor, tinichigiu, electrician, instalator).

| Cksihja a răspuns:

Dacă am calculat bine nu ai o vârstă cu care nu poți continua cu facultatea dar cred că te-ai plictisit de școală.
La medicină treaba e serioasă și nu se rezolvă cu două cursuri pentru că e vorba de sănătatea oamenilor. Cei care dau la medicină fac pe lângă școală și practică. Oricum dacă vrei o specializare mai importantă poți urma o facultate mai scurtă de 3 ani.
În privința cursurilor ai de unde alege căci sunt o grămadă de meserii.

| Adesim explică (pentru Cksihja):

Mulțumesc mult!