| benga94 a întrebat:

Am nevoie de un sfat! Sunt în Germania, lucrez de 5 ani aici.
Acum am schimbat locul de muncă undeva in 3 schimburi 7 orem dar e caldm turnatorie gen și te faci cam negru, bănuți undeva la 2 mii, dar am și oferta undeva la termopane pe 1650 un singur schimb și fără negreala, ce credeți ca merita?
E greu și în schimburi, am înțeles, n-am muncit decât un singur schimb. Aștept sfaturi

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Merită.

| Țoglă a răspuns:

Salariul e bun,, erită și cealaltă ofertă dacă vrei să înveți o meserie.
Cu meseria în mână, îți mărești garantat salariul în timp.

| Anelise128 a răspuns:

Daca lucrezi pentru putin timp in turnatorie si chiar ai nevoie de bani, ok. Pentru viitor nu e chiar cel mai bun job, iti afecteaza rau plamanii. Soacra mea a lucrat ca inginer metalurg in turnatorie cativa ani si are plamanii ca de fumator, si nu a fumat niciodata in viata. Acum are probleme si cu respiratia din cauza aceasta.

| benga94 explică (pentru Anelise128):

Nu e de bani ca sunt bani multi, la termopane asi luat mai puțin cu vreo 2 sute de euro și asi lucrez un singur schimb