| emipenet a întrebat:

Am o intrebare!
Cum sa fiu mai destept? Fiindca tata ma face prost tot timpul, si nu stiu ce sa fac ca numai ma demoralizeaza sad
funda la cel mai bun raspuns!
scuze de categorie dar nu stiam la ce categorie sa pun intrebarea

Răspuns Câştigător
| Anonima6789777 a răspuns:

Tie iti pasa de ce spun altii? Sau ce crezi tu despre tine? Daca maine vine cineva la tine si iti spune ca esti o godzila de pe marte il crezi?
Tatal tau probabil vrea sa te impulsioneze sa inveti mai mult, sa lucrezi mai mult. Incearca sa faci anumite schimbari din viata de zi cu zi. Gen citeste mai mult, priveste documentare, cauta curiozitati, studiaza.
Nimeni nu e * prost * pe mine ma irita cuvantul acesta. Fiecare avem creier si putem sa il folosim, antrenandu-l putem aveam un nivel intelectual normal de ce nu chiar sa atingem performanta.
Incearca sa fi mai serios, sa dai raspunsuri gandite, invata cuvinte noi, expresi. etc
NU MAI GANDI NEGATIV.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De ce te face asa man? faci prosti?

| emipenet explică (pentru RAY):

Daca nu vb " intelectual'' ca el ma ia de prost...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da si tu cateva exemple. Posibil sa te faca prost fiindca te comporti ca atare. In calitate de parinte iti spun ca e una dintre cele mai mari timpenii pe care le poti face fata de copilul tau, desi si eu uneori o mai jignesc pe asta mica. Ea bubuind de desteapta ce e, desigur. Doar ca uneori se comporta ca o retarda. happy

| emipenet explică (pentru GabiDumitrescu):

happy pai daca nu vorbesc asa cum vorbeste si el ma ia de prost... happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru emipenet):

Cum vorbesti tu si cum vorbeste el? Cu ce se ocupa taica-tu? Cum de ai ajuns la 14 ani fara sa ii semeni ca si vocabular/stil?

Răspuns utilizator avertizat
| iAMVi a răspuns:

Pai in ce situatii te face prost, spre exemplu?

| KiszMy a răspuns:

Fii deștept și nu-l asculta pe tata.

| anonimulanonimus a răspuns:

Ca sa fii mai destept trebuie sa lucrezi mult la materiile la care nu intelegi si ai note mici. Trebuie chiar daca nu ai chef sa stai sa inveti definitiile si teoremele de pe caiet. Daca nu intelegi ceva in tema intreabati parintii sau cauta pe internet(iti dau sugestie sa iti faci cont si pe brainly). Daca nu intelegi reiei din nou si cauti logica pana intelegi. Pe langa teme lucraza inca cel putin 7 exercitii suplimentar. Speri ca te-am ajutat. funda?

| Dinu_Delia_1977 a răspuns:

Buna, crede.ma ca te inteleg. Stiu cum este ca tata sa nu te considere inteligent... Ca un sfat ti.as spune ca poti incerca sa inveti mai multe, de exemplu:
-poti citii mai multe lucruri ca el sa vada ca te intereseaza si altceva
-daca te joci ffff mult pe calculator sau mai stiu eu pe ce, poti sa il mai lasi deoparte si sa iei o carte
-poti sa te uiti pe National Geographic Channel sau altele ca sa vada, din nou ca te intereseaza si altele
-iesi mai mult pe afara, dar nu sta pana seara
-vorbeste mai mult cu el, fi mai atasat, daca este suficient de inteligent, va intelege ca vrei sa fiti mai legeti, sa nu te mai faca prost
-cand iti cere sa faci ceva, fa-o, nu o lasa pe mai tarziu
-vorbeste.i cu respect, ii va placea
-daca te face prost din nimic, roaga.l sa nu iti mai zica asa, spune.i ca te deranjeaza...
Sper ca te.am ajutat, spune.mi daca a functionat...

| Txt_Marius_1994 a răspuns:

Înceacă când vorbești cu el să vorbești clar și serios.