| Anonymous744 a întrebat:

Am o nelamurire si as vrea sa va intreb si pe voi.

Am de ales sa merg la facultate intre CTI la poli din Timisoara si informatica economica/cibernetica de la ASE Bucuresti.
Sunt dintr-un oras mic de pe langa Craiova, deci as urma sa studiez intr-un oras mult mai dezvoltat.
Insa nu stiu care.

Timisoara imi pare un oras mai curat, dar este mai mic, iar mie imi place agitatia. Cred ca m-as plictisi in el(e doar o parere, nu am fost pana acum nici in Timisoara, nici in Bucuresti) si sunt sanse mult mai mici de a-mi gasi un job part-time decat in Bucuresti. Partea mai buna la Timisoara este ca sunt la un profil care imi place, CTI. Partea iar nasoala este ca eu nu stiu deloc informatica, iar aici se face informatica calumea, nu te ia nimeni de la zero. Eu zic ca as putea sa ma adaptez, sa ajung la zi, invatand mult singur (ca oricum asta trebuie sa fac daca vreau sa invat informatica), dar tot mai am ceva tragere de inima(avand in vedere si celelalte dezavantaje).

Bucuresti este capitala, un oras mare, orasul in care am vrut sa ajung de mic, cel mai dezvoltat economic, dar sunt la un profil care imi place mai putin: Informatica economica. Aici faci informatica bine (din ce am auzit foarte buna informatica incepand din anul 2), doar ca este combinata cu materii economice, care pe mine nu prea ma incanta. Partea buna este ca informatica se incepe aici de la zero si as incerca cu timpul liber, relativ mare de aici, sa invat si mai multa programare singur, iar materiile economice sa ajunga doar in punctul de a fi trecute examenele lor, fara a avea restante. Eu zic ca as avea sanse multe de angajare, iar la capitolul entertainment nu as avea deloc probleme.

Ca sa rezum, as alege Timisoara pentru specializarea CTI, dar este un oras mult mai mic(mie imi plac orasele cu multe blocuri) si as alege Bucurestiul pentru orasul in sine, dar sunt la un profil care nu imi pune in evidenta asa mult calitatile pe care le am.(mie imi place si sunt destul de bun si la matematica, ceea ce nu prea fac la info econ, ci la CTI)

Voi ce ati alege si ce m-ati sfatui?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

As alege facultatea cu mai multe oportunitati si anume CTI ul. Ai timp toata viata sa ajungi la Bucuresti pe urma.

| Speranta12 a răspuns:

De ce nu inveti sa dai admiterea la informatica la o facultate din Bucuresti mai bine?

| Anonymous744 explică (pentru Speranta12):

La unibuc info a fost admiterea pe baza de dosar anul asta, si nu as vrea sa stau acasa un an doar ca sa dau admiterea anul viitor.

| Speranta12 a răspuns (pentru Anonymous744):

Cum crezi, altii care nu intra la medicina din prima sunt de acord sa mai stea un an ca sa ajunga unde vor. Informatica e la fel de importanta ca si medicina. Daca ai ajunge la faculta in buc ai impusca doi iepuri deodata - ai sta si intr-un oras care-ti place si ai avea si mai multe oportunitati de job in timp ce esti la facultate. Eu zic sa stai un an acasa sa te pui tu singur la punct cu informatica. Sa te informezi din ce se da admiterea in mod normal, sa inveti pentru admitere si sa ajungi la locul potrivit. Daca nu, Timisoara. E gresit ca Timisoara e un oras mic. E aproape la fel de dezvoltata ca Bucurestiul, mai ales pe IT. Mai ales ca acolo sunt multe firme straine, fiin mai la vest. Dar daca vrei neaparat buc, stai un an acasa si invata pentru o facultate unde daca vei merge, va iesi om din tine. N-o da-n laturi cu ASE, ca nu merita.