| nyoentox2002 a întrebat:

Am și eu o intrebare:În ce ar fi mai convenabil și mai bine sa lucrez?
în Comerț adică supermarket-uri gen Lidl, Kaufland etc
Sau în restaurante ca ospătar sau ajutor de ospătar?
Vreau să menționez că am terminat liceul, adică 12 clase fără bac la profil Tehnician în activitati de comerț adică am calificare, am mai făcut practică în cei 4 ani de studiu dar nu am făcut multă practica!
În Iunie am terminat școala și am fost sa ma angajez un sezon la mare și am o luna de când sunt acolo!
E nasol ca noua ne-a pus doar 4 ore pe cartea de munca și noi lucram 12-13 ore, adică am în jur de 11 ore libere și o data la 2 zile 3 ore pauza de la 15 la 18, oare asa o sa fie la toate locurile de munca sau asa e la mare?

Răspuns Câştigător
| nicunicu3 a răspuns:

Da la mare asa se pune, dar iti recomand sa devii merchandiser la lidl speli wc, dai cu mopul stai la casa bagi marfa bere suc orice, kaufland aceeasi poveste profil la fel, la Carrefour esti dat pe cipsuri sau altele sau daca vrei pe casa.Mai bine ar fi merchandiser cauta pe net sa vezi ce firme sunt, eu sunt merchandiser de 2 ani aproape si iti zic eu ca merita am fost la profi si dadeam cu mopul maturam bagam orice fel de marfa si luam aceeasi bani ca merchandiser, iau si mai mult ca la profi, dar depinde de firma unele dau 16 unele 20 la inceput pana gasesti ceva bun merita si 16 decat 13 si bonuri de la profi.Eu sunt merchandiser la magazinul mare si alimentez mereu aceeasi marfa care mi-a dat-o firma mea nimic mai mult cum este la profi, kaufland bagi orice.De ex imi da bere bag bere, imi da si apa bag si apa imi da dare ciocolati bag, dar pe proiectele astea castigi un suplimentar de ex ai 14 castigi 1000 roni de la 1 proiect sau mai mult, firma decide cat iti da.Iti dau exemple de firme sa cauti pe net:i.p.p, f.m.m.g, star, e.s-a si eu recomand cel mai bine sa fie dedicat acolo primesti si la 20 adica esti la suc atat aranjezi si esti direct la ei. Exista si pe traseu profi, kaufland, etc.Aici ei un pic mai mult decat daca stai intr-un magazin, dar este mai multa munca asa frecare.Si daca iei si bacul daca ai experienta si in vanzari cresti si in grad de ex sef la firma sa controlezi merchandiseri pe zona care esti tu sau si mai bine reprezentant de exemplu ursus,dare, chio, lays, pepsi, tigari, etc. Funda?

10 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Lidl sau restaurante. P.S. Ce faci tu la mare acolo se cheama FRAUDA. Bine, angajatorul. Tu doar te-ai bagat ca molusca si nu iti cunosti drepturile...

| nyoentox2002 explică (pentru GabiDumitrescu):

La mare am venit sa îmi fac stoc de bani și să mă mut în alt oraș și atunci sa îmi fac contract de munca calumea, aici e avantaj ca ne oferă cazare și mâncare!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru nyoentox2002):

Da, dar tot e ilegal ce ai semnat. Iei macar 4000 RON net?

| nyoentox2002 explică (pentru GabiDumitrescu):

Net 2200 +cazare și masa, cica am auzit ca șefu s-ar putea sa îmi mai adauge din salariu, înseamnă că o să iau pe tot sezonul cam 7000 lei aproximativ, cu banii aia vr sa îmi fac stoc de bani adică sa îmi fac viitorul, sa ma mut în alt oraș sa nu mai stau în Vaslui(Huși e orașul)
Adica cu stocul ala de bani am un început către viitor

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru nyoentox2002):

Mdah, deci cel mai probabil salariul minim la negru. Ma indoiesc ca iti plateste vreo dare ceva, ca la 4 ore platesti tot atit cit la 8 ore, ca angajator, cand e vorba de salariul minim. Si oricum lucrezi mai multe ore decat normal. Cam greu sa faci vreo treaba cu 7000 RON in ziua de azi, dar nah, iti tin pumnii!

| nyoentox2002 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai cu 7000 de roni ce sa fac, din ei îmi fac dinti cu vreo 1500 lei, îmi iau câteva haine, plătesc o chirie avansul de la chirie și garanția, mâncare ca de acolo pot sa pornesc ca să îmi fac alții dacă îmi găsesc un nou job deci da?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru nyoentox2002):

Hmm, da, cam la limita. Ar fi o idee cand ai liber sa te interesezi de ceva mai legal sau macar mai bine platit pe acolo. E bataie de joc modul in care esti platit/muncit...

| nyoentox2002 explică (pentru GabiDumitrescu):

Asa e la mare, oricum nu vreau sa locuiesc în Constanța, vreau în Bacau sau Iasi

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru nyoentox2002):

Bacaul e mai linistit si mult mai aerisit, dar cu mai putine oportunitati. Iasul... e cam pe bune capitala Moldovei, cel putin dpv economic.

| Alverto a răspuns:

Pai ia stai așa, e ilegal sa lucrezi mai mult decât scrie in contract. Sau nu aveți contract? Angajatorul face abuz la adresa angajaților. Poate fi reclamat la poliție pentru abuz în serviciu și se va învăța minte
Cât ceea ce privește alegerea ta, mai bine se plătește în restaurante, nu trebuie să mă crezi, poți vedea salariile pe internet și să le compari, și mai ales orele de muncă.