| nyoentox2002 a întrebat:

Am și eu o intrebare!
Unde e mai convenabil sa lucrezi la Restaurant sau la supermarket-uri?
Ce avantaje îți oferă?
Mă refer la bani, mâncare, la liber?
De exemplu dacă vreau sa ma mut singur cu chirie și nu știu sa fac mâncare și ma angajez la Restaurant îmi oferă mese gratis?

5 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Aaa, scuza MA pe mine..erai serios! DU-TE/SUNA si intereseaza-te acolo unde vrei sa muncesti ce conditii iti ofera nu mai bate campiile pe unde apuci. Cate joburi sunt atatea conditii sunt.

| isemilia a răspuns:

Nu primesti mancare gratuita la restaurant. Iti poti lua de acolo, insa o platesti. Cel mai bine e un supermarket cred eu. Desi nu ai bacșișul (care probabil va fi mai mare decat salariul tau oricum), e mai sigur decat la un restaurant. (avand in vedere contextul actual, cu pandemia) Tu alegi care ti se pare mai ok.

| RainbowD a răspuns:

Salut. Eu, din proprie experiență spun că e mai okay să lucrezi ca chelner. În timpul facultății am lucrat în ambele locuri, până am terminat facultatea și m-am angajat în domeniu.

Dacă lucrezi ca ospătar, ai avantajul că mai faci câte un ciubuc, pe lângă salar.
Dezavantajul, dacă e să îl considerăm așa, este faptul că de obicei stai mult peste program. Ajungi să lucrezi și 12 ore pe zi. Dar, nu văd nici o problemă, dacă ai și timp.
În supermarket-uri, avantajul ar fi programul de 8 ore. Ai mers ai lucrat 8 ore și ai venit acasă.

Dezavantajele în ambele cazuri, sunt liberele. Le ei cum îți pică.

Oricum, odată ce termini facultatea, găsești mult mai ușor ceva calumea, in care în week-end-uri ești liber și în zilele de sărbători.

| nyoentox2002 explică (pentru RainbowD):

Asa se restaurant 12 ore!
Normal știu ca e o zi cu o zi gen lucrezi 12 și stai 24 deci tot pe acolo ajungi, și tu vorbești de facultate ca eu de abia am terminat liceul haraita și nici nu am dat bacul!

| CassiusAlexander a răspuns:

Convenabil nu e niciun job.