| Joker3134 a întrebat:

Am și eu o nelămurire, de ce se pune accentul pe o meserie că e periculoasă și e plătită mai bine? Exemplu gardian penitenciare salariu mai bun ca la poliția de frontieră, bun știu că este un serviciu stresant, dar câți gardieni sunt răniți 2-3 din 100? Pai pentru o șansă din 100 sa fii platit cu gen 1000 lei mai mult că o alta meserie ce logica are?

1 răspuns:
| Denisa0954 a răspuns:

Păi trebuie sa i faca cumva sa aleaga această meserie. Adică dacă tot mergi sa ti riști viata, macar sa o faci pentru ceva. Cine s ar duce sa si riste viata pe un salariu de nimic? Nu contează cati sunt răniți, conteaza ca exista posibilitatea ca oricând să patesti ceva, deci fără un "stimulent" foarte puțini s ar risca. Probabil cei care n ar avea nimic de pierdut