| Marymary05 a întrebat:

Am terminat acum clasa a 12-a si as vrea pana la toamna cand o sa incep facultatea sa ma angajez undeva. Daca figurez ca somer la ajofm, pot sa ma angajez cu carte de munca?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Te poti angaja daca ti-ai gasit deja un loc de munca platit cu mai mult decat 'amarata" indemnizatie de 250 lei/luna! Decocamdata, la AJOFM figurezi in calitate de "persoana aflata in cautarea unui loc de munca, nicidecum de "somer indemnizat.
Indemnizatia de somaj ti se acorda pe baza cererii tale depuse la AJOFM si numai dupa scurgerea acelui termen de 60 de zile de la data absolvirii liceului, respectiv a perioadei cuprinse intre 27 mai 2017 si 25 iulie 2017. Deci dupa 25 iulie, alaturi de cererea pentru acordarea indemnizatiei de somaj va trebui sa depui, tot la AJOFM, un al doilea set de documente. In cazul in care nu vei fi admis la o facultate, indemnizatia de 250 lei o vei primi incapand cu luna septembrie sau octombrie ( nu stiu sigur!).