| anonim_4396 a întrebat:

Am terminat facultate de Marketing si ma gandesc sa continui studiile cu un master de Drept. Pot deveni avocat doar cu masterul de drept? Fara facultatea de drept?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu, pentru a deveni avocat se cere sa fii licentiat al facultatii de drept, conform L.nr.51/1995, art. 11. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pentru a deveni avocat trebui obligatoriu să urmezi Facultatea de Drept.
Masterul îl faci pe marketing nu pe drept că nu-ţi permite facultatea absolvită.
Pa, pa.

| ikram a răspuns:

NU! Trebuie sa fii licentiat in drept, deci trebuie sa faci Facultatea de Drept, la studii de licenta, 4 ani. Iar apoi dupa absolvire, poti sa te inscrii pentru examenul de intrare in profesie la Barou. Asta este valabil si pentru magistrati si notari.

| vasiledumitru a răspuns:

Ca sa fii avocat trebuie sa faci facultatea de Drept.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri!