| Satisfaction a întrebat:

Am terminat liceul. Mi-am luat BAC-ul si m-am înscris la doua facultati. La una am fost respinsă la probe, iar la cealaltă astept rezultatele!
Întrebarea mea suna asa: daca nu intru la facultate ce fac mai departe? Exista ceva cursuri in Cluj pentru calificare intr-un domeniu? Sau ceva? Sper ca ati inteles ce vreau sa spun happy Multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Precis ca exista cursuri de calificare si ai putea sa cauti pe internet sau sa te interesezi la AJOFM Cluj, de regula toate cursurile de calificare sunt organizate sub egida sau cu acordul lor.
De asemenea te poti duce pentru luarea in evidenta la somaj, daca nu reusesti la nici o facultate poti primi somaj pana iti gasesti un loc de munca sau cel putin 6 luni, de asemenea te pot trimite la cursuri de calificare.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă rezultatele se postează până în 28 iulie, atunci este ok.
Oricum, îţi recomand să mergi la AJOFM şi să te înregistrezi ca absolvent de 12 clase în căutarea unui loc de muncă pentru a obţine şomaj :)
Poţi solicita/primi ajutorul de şomaj dacă termini liceul/12 clase!

Data absolvirii cursurilor/liceului ( în anul şcolar 2014-2015 ) este data de 29 mai 2015.
De la această dată, ai la dispoziţie MAXIM 60 de zile pentru a te prezenta la AJOFM pentru luarea în evidenţă!

Deci, termenul LIMITĂ este 29 iulie 2015!

Apoi, după alte 60 de zile, TREBUIE să-ţi depui dosarul cu actele pentru ajutorul de şomaj.
Dacă vei fi admis/ă la facultate, atunci NU mai mergi cu al 2-lea dosar!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.dolj.anofm.ro/Informare_absolventi.pdf

http://www.avocatnet.ro/......easta.html

La AJOFM sunt şi cursuri de calificare/recalificare - vezi linkul oficial :
http://www.ajofmcj.ro/mmedia/cursuri.pdf#page=1&zoom=auto,-17,297

Toate cele bune!

| kakarot a răspuns:

Da, bineinteles. Te poti inscrie la FEG, Henri Coanda, Victor Babes ...sunt doar 3 postliceale din Cluj, sigur sunt mai multe.Cauta pe google. Daca nu poti face cursuri de specializare.Sunt cursuri de la zugrav pana la asistent manager. Sper ca te-am ajutat.