| KatiKata25 a întrebat:

Am trecut clasa a 10 a. si vreau sa devin medic pe ambulanta. Ce ar trebui sa fac ..ca sa ajung?

10 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Sa inveti chimie, biologie, fizica.
Sa iei bacul cu o medie mare.
Te inscrii la medicina (examen, dosar etc.)
Faci 6 ani medicina generala.
Te inscrii la rezidentiat - medicina de urgenta.
Mai faci 5 ani si gata.

| Violleta2022 a răspuns:

1. Termini liceul cu note mari si tocind pe branci la chimie si anatomie
2. Iei bacalaureatul cu nota foarte mare (fara de care nu poti intra la medicina)
3. dai la o facultate de medicina unde faci 6 ani de facultate
4. apoi, mai faci 4-5 ani de stagiatura (ca medic stagiar) si iesi in final dupa examenul final: paramedic pe ambulanta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Facultatea de medicina, un rezidentiat in medicina de urgenta si peste vreo 12 ani ajungi medic de ambulanta

| Freya1 a răspuns:

Sa mergi sa iti termini scoala faci un seral sa termini a 11 si a 12 si apoi facultatea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, te duci acolo ca o floricica, zambesti iar ei te pun pe post laughing In primul rand, banuiesc ca stii liceul, bacul dupa admiterea la medicina, vor fii cei mai "grei " 6 ani, trebuie sa inveti si sa muncesti mult foarte mult, dupa termini facultatea si alegi ce vrei sa faci.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Cam infricosatoare raspunsuri. Sa nu te ingrijorezi si daca asta e ceea ce iti doresti cu adevarat, vei reusi. Cum spuneau si ceilalti useri, bac->faculta->rezidentiat. Te poti apuca de meditatii la bio si chimie, asta e baza, apoi totul decurge de la sine, iti va intra incet incet in sange. Succes!

| anonim_4396 a răspuns (pentru m1dn1gh7):

Infricosatoare? N-as zice!
Natalia o sfatuia sa faca seralul.Hai ca la seral nu-i infricosator decat drumul inapoi spre casa!happy

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil a făcut ea şi ştie exact despre ce vorbește.

| CartofulZambaret a răspuns:

Buna!
Asa cum s-a mai raspuns aici, primul lucru pe care trebuie sa il faci este sa iei bacul, apoi sa dai admiterea la medicina generala si sa o iei si pe aia.

Aici conteaza putin si de unde esti. De exemplu, in Bucuresti poti face voluntariat la serviciul de ambulanta chiar student fiind. Eu zic ca te ajuta asta, macar sa iti faci o idee despre cum va fi.
Nu stiu care e situatia in alte orase. Dar repet, aici e vorba doar de VOLUNTARIAT, insa experienta asta poate sa te faca sa iti dai seama daca chiar iti doresti lucrul asta sau nu.
De asemenea, exista si o practica de vara obligatorie dupa ce termini anuii 2 si 3, pe care daca vrei o poti face la medicina de urgenta.

Daca esti super hotarata sa faci asta, te zbati sa poti sa iti alegi rezidentiatul pe medicina de urgenta, faci 5 ani si ai terminat.
Dar mai e foaaarte mult timp pana atunci. Zic sa te concentrezi pe liceu si bucura-te de el cat mai poti, daca te hotarasti sa dai la medicina n-o sa mai ai chiar atat de mult timp liber.

Iti doresc mult succes! :*

| KatiKata25 explică (pentru CartofulZambaret):

Iti multumesc foarte mult!