| Maria1927 a întrebat:

Am un talent la compus poezii sau poate si mai mult
Cum as putea publica o carte?

7 răspunsuri:
| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Arata-i talentul tau profesoarei de romana :d e posibil sa doreasca sa te inscrie la olimpiada big grin

| NuStiuNimicNiciodata a răspuns (pentru KeepCalmThinkDiffrent):

Uhm.daca ai talent in a scrie poezii asta nu inseamna ca trebuie sa fi bun la limba romana...wtf

| MrKid a răspuns:

Sa ca scrii o carte ai drum mult de parcurs...Incepe cu ceva mai usor cum ar fi
sa publici intr-o revista specializata sau sa scrii poezii de ale tale pe un site specializat de poezii.

| Ciocolatăăă a răspuns:

O carte este foarte greu de publicat in zilele noastre. Iti trebuie sustinere financiara din partea parintilor, nu cred ca iti gasesti sponsori asa, peste noapte. Vorbeste mai intai cu profesoara/profesorul de limba romana, sa se uite peste poezii (peste tot ce compui tu) si sa-ti spuna daca au valoare sau nu. Dupa, va puteti apuca impreuna de carte. Mai intai ti le prelucreaza (greseli gramaticale, etc), alegeti o editura, va interesati de cat costa, alegeti coperta, etc. Oricum, treaba asta nu se face in o saptamana-doua, ci in cateva luni. Bafta! happy

| emmyl a răspuns:

Încântă-ne cu câteva versuri, să-ți vedem și noi (talantul), scuze, am vrut să zic talentul.
P.S. Ai uitat un punct. Și cred că ar fi bine să folosești diacriticele, căci în loc de "sărut" iese "sarut"; în loc de "surâs" iese "suras". Nu sună poetic

| hellchild a răspuns:

Ca sa te publici o carte, glumesc. Ca sa publici o carte poate gasesti si tu o Junimea in localitatea ta, ca sa-ti imbunatatesti spiritul artisti, sa schimbi idei, sa auzi parerea altor poeti despre tine, poate si parerea unui critic. Daca ai multe te duci la o editura, da la inceput trebuie sa cauti editura sa-ti publice poeziile.
Sau le scrii in word, pui antet si subsol, scrii un cuprins, poeziile, print si gata.
Insa nu o sa te ajute sa te imbogatesi faza cu printu.

| NuStiuNimicNiciodata a răspuns:

Ne poti arata si noua o poezie scrisa de tine?