| Gogu06 a întrebat:

Ar fi tarziu sa ma apuc sa fac dreptul la 24 de ani? Cat ar dura pana devin procuror, judecator sau avocat. O alta problema ar fi facultatea ce o urmez. Prima idee ar fi sa fac dreptul la Universitatea de Drept, dar imi este frica de facultate ca este grea si vreau sa si lucrez in timp ce o fac. Ar mai fi facultati particulare, stiti si voi care sunt alea(Artifex, Spiru etc...), dar daca as urma o facultate de acest gen ma gandesc la reputatia care o au acest gen de facultati... Desi este tarziu, nu am inca 24 de ani, dar deocamdata vreau sa fac ce m-au impins parintii sa fac(n-am cum sa le spun ca ma las de o facultate in care trec in anul 3) iar apoi vreau sa fac lucrul spre care stiu ca am inclinatie.
Sa recapitulam:
1. Varsta la care incep facultatea
2. Timpul in care ajungi sa castigi o functie
3.Ce facultate la care se preda dreptul ar trebui sa aleg?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.O poti incepe la ce varsta vrei.
2. Facultatea de drept 4 ani si apoi depinde de ce vrei sa fii. Procuror si judecator ajungi dupa ce mai faci 2 ani INM si stagiul de 1 an, avocat dupa stagiu de 2 ani.
3.Nu are mare importanta facultatea, daca este acreditata diplomele sunt egale, important este ce inveti. Numai bine!

| neutrino a răspuns:

Dreptul se face la stat, daca ai cap. La particular se face daca ai bani si vrei numai diploma. Dupa ce termini facultatea iti trebuie o pila buna sau bani, astfel incat sa fii implantat la o firma de renume pentru a invata practic meseria. Tinand seama ca esti anul trei la alta facultate, termina ce ai inceput, daca esti capabil si dupa aceea poti face si dreptul.