| eXtreme21 a întrebat:

Are cineva idee ce salariu NET(bani in mână) are un funcționar public, angajat la primaria unei comune, in departamentul de încasări taxe si impozite?
Stiu ca primariile au avut mana libera să-și faca salariile dupa bunul plac, dar care este limita maxima pentru funcționarul mentionat mai sus? Sau daca știți între ce sume variaza salariul, si asta e un raspuns.
Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate fi salariul minim pe economie impozabil. Mai ales ca spui ca n-ai neamuri pe acolo.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde cu cine e ruda angajatul ala... de pe la sub 2000 RON net pana la mama dracului sa ii ia de nenorociti care sunt! Tu in asa mediu vrei sa lucrezi? O adunatura de plosnite nenorocite care nu fac nimic util societatii, asta sunt functionarii din primarii!

| eXtreme21 explică (pentru GabiDumitrescu):

Momentan sunt in stadiul de a aduna informații. Mi-a fost propus acest post, ciudat, fara a fi ruda cu cineva. Poate as putea schimba ceva, stii cum se spune..schimbare vine cu fiecare din noi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru eXtreme21):

La stat, schimbare? Am cazuri in familie care mi-au zis acelasi lucru la inceput. Dupa cateva luni mi-au dat dreptate. Daca esti un nenorocit incompetent care vrea bani usori si sa isi bata pu&a de clienti, totusi in timp ce pupa pe cineva in dos ca sa isi mentina pozitia, eventual cotizeaza si cu un 10-20% din salariu catre protectori, go for it. Daca nu si iti respecti propria persoana mai ales, nu iti bate capul. Schimbarea vine cu fiecare din noi dupa ce ii adunam pe toti din administratie si le dam un test de cultura generala de nivelul clasei a cincea. Pe aia care pica ii impuscam, dupa care dintre aia ramasi mai impuscam inca vreo 75% care pica testul de competente profesionale. Aia care mai ramin ii trimitem inapoi la servici si le dublam salariile, dar cu program de supermarket - de dimineata pana seara, inclusiv in weekenduri. Supraveghere ca in filmele SF, iar dupa un an ii adunam si pe cei 20-25% care si in conditiile astea au luat spagi/facut abuzuri/frecat menta, ii impuscam. Abia dupa aia incepem sa angajam idealisti de-astia ca tine. M-as duce si eu bugetar intr-un astfel de sistem pentru ca as sti ca pot sa imi fac de cap - in sensul ala bun de a optimiza procese si sisteme.

| siriusblack98 a răspuns:

Depinde doar de pilele pe care le ai, ca in primarii se fac angajari numai pe nepotisme. Poti sa ai salariul minim legal adica 1350 net sau 5000 de lei net.Pentru un functionar public nu exista un barem de salariu, adica unul standard ca pentru politisti, jandarmi de un anumit grad, intelegi tu.