| Pnin a întrebat:

Are rost sa-ti iei certificate? De limba si tot felul de competente. Voi aveti? V-a ajutat la angajare?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde unde de angajezi.
sunt posturi unde conteaza
sunt posturi unde atestatele alea fac diferenta intre a fi chemat la interviu sau nu
sunt posturi unde sunt complet irelevante.

| Frank51 a răspuns:

Cred că te ajută doar să fi selectat, deci este vital să ai pregătirea pentru care aplici.

| johnnny123 a răspuns:

Certificatul este doar o hartie. Ceea ce are rost este chiar sa detii acele competente.

| Eireann a răspuns (pentru johnnny123):

Din pacate nu toti angajatorii au timp sau dorinta sa iti testeze competentele. Un certificat dovedeste faptul ca ai o pregatire formala sau cunostinte intr-un domeniu.

| johnnny123 a răspuns (pentru Eireann):

La cate certificate se dau pe bani sau pe ochi frumosi si nu pe competente reale, angajatorii sunt destul de circumspecti cu ele.

Chiar daca un angajator te cheama la un interviu sau te angajeaza pe baza unui certificat, daca competentele alea se dovedesc a fi doar pe hartie vei zbura de acolo in perioada de proba.

Certificatele astea ajuta mai mult daca ai o pila la stat care vrea sa te bage pe un post, iar certificatul ii ofera acoperirea legala sa te planteze acolo.

In economia reala, cunostintele pe care le "garanteaza" acel certificat sunt testate si este important sa le ai.

| Zuzu1991 a răspuns:

Depinde de cererea la job
de ex. daca esti IT pe nimeni nu intereseaza ci doar cat de bun esti
altfel, sunt care nu te primesc fara hartie ca sunt prea multi cu hartie, mai ales in strainezia, stiu pe cineva care lucra, ca, croitoreasa, si nu au lasat-o sa deschida casa pana nu a facut curs de vanzatoare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 6 si nu au contat niciunul la angajare