| Eva21 a întrebat:

As avea o intrebare in legatura cu studiul in strainatate. Vreau sa aplic la IBA International Business Academy si nu stiu exact daca Danemarca ofera acel imprumut pentru studenti, care acopera costul cerut de facultate sau poate exista alte metode de finantare? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Atat pentru studentii danezi cat si pentru studentii internationali invatamantul este gratuit(nu se platesc taxe anuale de scolarizare).In schimb, studentii danezi primesc lunar un ajutor de stat pentru intretinere(the danish state educational support-SU). Studentii internationali primesc 500 euro pe luna (minSU) dar NUMAI daca indeplinesc anumite conditii.Nu cunosc toate conditiile dar una dintre ele este sa fii angajat permanent deci, sa ai o sursa de venit care sa asigure returnarea imprumutului! Cauta informatii pe site-ul agentiei "Danish Education Support Agency" : http://www.su.dk/english/su-as-a-foreign-citizen/

p.s. Angajatorii danezi pretind cunoasterea limbii daneze!

1 răspuns:
| KlArt a răspuns:

Degeaba! Business-ul trebuie' să-l ai în sânge; să ai talent; să te pasioneze. Facultățile, academiile și specializările astea 'de renume' sunt un produs finit al unei strategii de marketing reușite. Tu vei fi un client obișnuit; vei face un împrumut și vei contribui la creșterea numerarului în țara respectivă; vei plăti studiile, cazarea și vei face consum... deci crește economia universității, a consiliului local (la care se plătesc taxe), vânzările supermarket-urilor și a pub-urilor din zonă. Ascultă bine: un țigan de la tarabă îti va da lecții, indiferent de câte studii vei avea tu! Într-o normalitate, după facultate nu ar trebui să se studieze altceva în afară de master (pentru cei ce vor să devină profesori) și de doctorat (pentru cei ce vor să urce un nivel mai sus ori pur și simplu să-și întărească reputația). Altceva în afară de astea 3: facultate, master și doctorat, sunt inutile, iar timpul ce l-ai fi petrecut acolo, ți-ar fi mult mai util dacă ai începe să vinzi covrigi sau șosete pe tarabă. Practică vs teorie inutilă!